Dede simit alalım mı?

Dede simit alalım mı? / Nejdet Özer / Hayata dair / Bigadiç / Babam ve oğlum (daha 7 yaşında) beni Şirinyer askeri cezaevine almaya gelmişler. Yılların hasret ve özlemi, müthiş bir duygu yoğunluğu ve karmaşık düşünceler sarmalı.

"Dede simit alalım mı?"
          
Yıl 1986. Cezaevinden yeni çıkmışım bir kış günü.

Babam ve oğlum (daha 7 yaşında) beni Şirinyer askeri cezaevine almaya gelmişler. Yılların hasret ve özlemi, müthiş bir duygu yoğunluğu ve karmaşık düşünceler sarmalı. 

İzmir otobüs terminalinde babam biletleri alıyor, az sonra hareket edilecek. Oğlum, "dede simit alalım mı?" diyor. Dedesi "simit param kalmadı ya oğlum" deyince; dede, "bende var" diyor ve iki simit alabiliyorlar.

Yol parası dışında paramız olmadığı ve çocuğun acıktığını anlıyorum. Balıkesir'e indiğimizde saat ikiyi bulmuştu. İlçeye ve köye gidecek taşıt kalmamıştı. Taksi tutmaktan başka çare de yoktu. Babam, oğlum bir taksi tutup gidelim, anan kirli çıkıdır, herhalde bir çaresini buluruz deyince son çareye başvurduk mecburen.

Saat gecenin 3'ü gibi köydeyiz. Ben arabada beklerken (yani rehin) babam eve gidiyor. Ne kadar süre kaldı hatırlamıyorum ama benim için saatlerdi, çok uzun bir süre gibi geldi.

Nihayet geliyor ve taksinin parasını ödeyince rahat bir nefes alıyorum.

Evet biz içeride rahatmışız, asıl sıkıntıyı ailelerimz çekmişti. O günün yaşam koşullarında kendilerini geçindirmeye çalıştıkları gibi bize de yetişmişlerdi.

Hey gidi günler hey....

Nejdet Özer / 28 08 2017

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz