Pabuççular Arastası

Bigadiç Pabuççular Arastası / Ayakkabıcılar Çarşısı /Hüseyin Güleş

BİGADİÇ PABUÇCULAR ARASTASI

HÜSEYİN GÜLEŞ

Babam Zengin İbrahim, dedem Zengin Hüseyin zamanından beri yıllarca bu arastada esnaflık yapmıştır. Çocukluğumuz zamanında, daha önce de bu arastada yemeni yapıldığı anlatılırdı. 

Benim çoçukluğum hasbelkader  bu lastik pabuç dönemine denk geldi. Ben de sizlere elimden geldiği kadar arastadaki  pabuçcular esnafı hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Çok bereketli bir arasta idi, müşterisi çok olurdu. Her sabah namazından sonra dükkanlar açılır, Perşembe günleri ise dükkanların camları yukarı kaldırılarak dükkanların önlerine tahta boş pabuç kasaları ters çevrilirek sergi açılırdı. 

Ayakkabıcı esnafından hatırladığım kadarıyla sağımızda hacı Ahmet Baycan abi, karşımızda Yakup hocalardan Sabri abi, solumuzca Yakup hocalardan abimiz, oradan ileride pamuk Hasan abi, Kalfatlı Emin abi, daha ileride Kaye İbrahim abi, arastanın üst kısmında Ahmet Sarı abi ve belediye yokuşu üzerinde Halil Sılay abi ve daha ismini hatırlayamadığim bu pabuçcular esnafında biz çocuklar da papuç papuç!!! diye bağırarak müşteri çekmeye çalışırdık.

Bildiğim kadarı ile beyaz ve siyah ağırlıklı bebe, patik, garson merdane  numaralarında lastik Pabuçcular satılırdı. Sattıgımız pabuçlar il dışından Balıkesir'deki mutaf ambarına oradan da kamyonlar ile arastaya bırakılır. Daha ileriki dönemlemlerde Balıkesir'deki toptancı Çolpan idi. 

Ayakkabıcı esnafı Cumartesi günleri yine sabah namazında erkenden kalkar sabah çorbası ve meydan kahvesinde çay içildikten sonra münibüsler ile Sındirgı'ya gidilirdi. Minübüslerin üstlerine Sındirgı'da depoda olmayan papuç kasaları konulurdu. Sındırgı'da sıra ile Bigadiç papuçcuları tarafından sergi açılır, Sındırgının pabuç  ihtiyacını Bigadiç karşılar idi. Perşembe günü yorgunluğu gibi Cumartesi günü de yorgunluktan yattığimiz yeri bilmezdik ve seslerimiz kısılırdı.

Yukarıda zikretmis olduğum  ve bilmediğim hayatta olmayan yemeni ustakarını, ayakkabı esnafını rahmetle anıyor, hayatta olanlara sağlık sıhhat ve afiyet diliyorum.

Şu anda arastadaki dükkanlar orjinal haliyle durmaktadır. Ancak eski hareketliliği canlılığı kalmamıştır. Ayrıca papucular arastası ve civarı olan eski çarşının eski hale gelmesini temenni ediyorum....

Salıcakla kalın.....

 


FACEBOOK YORUMLARI:

Tolga Pelin Terzioğlu Eskiler eskiden güzeldi... Devir değiştikçe dünya ilerledikçe teknoloji gelistikce eski meslekler kalmadi malesef... Sizin nesil daha şansliydi dayicim.. Bizler son zamanini yakaladik ama gercekci olmak gerekirse eski zamanlari tercih ederim... insanlar temiz kalpliydi icinde kotuluk yoktu.. Daha mutluydu.. Şimdi bir yaris icerisindeyiz ve herkes bir telaş içinde ... Bahsettigin dukkanlarin oldugu sokak cok tarihi bir yer.. Elbette bir gun yikilacak baska seyler yapilacak yerine.. Keske korunabilse.. Dünya döndukce farkli bir hal aliyoruz.. Telaşlarimiz, hedeflerimiz her seyimiz degişti...Bu guzel bilgiler icin tesekkurler dayi. Allah sizlere uzun ömur versin... Orada bir tek ayakkabici Sabri abi kaldi sanirim.. Başta dedem ayakkabici zengin ibrahim olmak uzere ölenlere rahmet dilerim.. kalanlara allah uzun ömürler versin..

Kadriye Hezer Bir çoğu vefat etti Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun sağ olanlara da Allah uzun ömür versin

Zeynep Eğe Dedem Ahmet baycani rahmetle anarim nurlar icinde uyusun

Mehmet Özkara Çok guzel yazmışın yeğenim. Rahmeli zengin ibrahim dayimdan alırdık papuçları. Şimdi oranin bir özelliği de catilarin kerkenez kuslar ile olmasi idi. Şimdi o kuslarin nesli tükendi.  Deden Zengin Hüseyin dayıma Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun inşallah.

Topçu Mehmet Atay Topçuyu unutmuşsun
Hüseyin Güleş Abim kusura bakma çocukluğumda aklımda kalanı kadar anlatabildim.

Emine Zantur ALLAH rahmet eylesin mekânı cennet olsun amin

Semra Baltacı Kasir Hasan vardi. Babam rahmetli Kindim Hüseyin Altinok ondan alirdi ayakkabilarimizi

Kamil Akdoğan Hayatta olanlara selam, şu anda aramızda olmayan başta İbrahim abime ve diğer ayakkabıcı esnafına da rahmetler diliyorum.
Hüseyin Güleş Hocam Allah sizlere sağlıklı uzun ömürler versin.

Ali Silcan Ruhları şad mekânları cennet olsun inşallah.

Sami Nagis Babuscular Arastasinda perşembe günleri belediye yokuşunda yeşilli camiye doğru sergi acarlardı. Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun insaallah

Emin Gümüş Lütfen buraya sahip çıkalım. Belediye'nin projesinde buraları yıkıp betonlaştırmak varmış. BİGADİÇ'TE BENİ EN MUTLU EDEN YER BU ARASTA. Sevgili Eyüp modaratör olarak hep beraber buralara sahip çıkalım.

Ayşen Güleş Emin Gümüş dükkanlar çok eski olmasına rağmen aynı duruyorlar. 

Tuncel Balkış Teşekkürler sağdıç o günler bir kez daha gözümde canlandı. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum

Hakki Kocak Hüseyin Koçakı unutmuşun bu fotoda benden
Hüseyin Güleş Hakki Kocak tesekür ederim. Hüseyin abiyi bilmezmiyim.Selamlar...

Tomris Daryal Size zenginler bize de deveciler derlerdi bitisik komşu idik
Hüseyin Güleş Tomris Daryal Ablam siz Elif ninenin ve Uçar ninenin nesi oluyorsunuz?

Seda Tezel Benim çocukluğum da çarşıda geçtiği için esnafın çoğunu hatırlıyorum. Çarşı çok neşeliydi. Beypazarı'nda hala yemeni ustaları var ve dükkanları çalışıyor. Binaları yakıp yıkmak yerine restore edip koruyabilirler, mülkiyetleri kime ait bilemiyorum ama  böylece çarşı eski canlılığına kavuşur belki

Ayşen Güleş Pabuscu koca ibramlar derlerdi Ahmet küçükoglunun babası olur benim çocukluğum da o arastada gecmistir.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz