Burjuva, İl Soylu

– Bourgeois (Burjuva) sözcüğü Fransızca’dır. Kullanmayalım! Fransızca bilenlerin kolayca anlayabileceği bourgeois sözcüğü yerine Türkçe’si olan “il soylu” sözcüğünü kullanalım. Fransızca’yı yaygınlaştıracağımıza Türkçe’yi yaygınlaştıralım.

Burjuva, İl Soylu

– Bourgeois (Burjuva) sözcüğü Fransızca’dır. Kullanmayalım! Fransızca bilenlerin kolayca anlayabileceği bourgeois sözcüğü yerine Türkçe’si olan “il soylu” sözcüğünü kullanalım. Fransızca’yı yaygınlaştıracağımıza Türkçe’yi yaygınlaştıralım.

– “Burjuva ya da Şehirli yerine İl soylu demeye kendimizi alıştıralım.”

– “Burjuva, Fransızca bir sözcük,  Şehir ise Persçe bir sözcük. Oysa İl soylu Türkçe sözcük. Niye “Burjuva”? “Bir dolu türetebileceğimiz “İlsoylu”, belki de “İl köklü” gibi sözcük varken.” bir kez daha soruyorum, niye “Burjuva”?

Ben yanıtlayayım. Bir yerlerden duymuşuz, çok beğenmişiz ve Türkçe dilinde “burjuva” sözcüğünün karşılığı var mı, yok mu düşünmeden duyduklarımıza benzemeye çalışmışız. Ancak burada önemli bir konu var. O da “düşünmeden” eyleme geçmek işi. Başkalarına benzemeye, başkaları gibi olmaya özenme var. Böylece "düşünmeden mi yaşıyoruz?"diye bir soru çıkıyor ortaya.
Belki de, içimizden konuşmaları, düşünme sanıyoruz.

Düşünme, bir sorunu çözmek için yeni bilgilere başvurarak yeni bir eyleme geçmek işidir. Çünkü, eski sorunlar, eski bilgilerle çözülmüştür. Yeni sorunlar eski bilgilerle çözülemez. Yeni sorunların yeni bilgilere gereksinimi vardır. Eski bilgilerle çözülen sörunlar, sorun değildir. Çünkü kolyaca çözülüyor demektir. Belki de kolayca çözülmesi için kurumlar bile oluşturumuştur. Sorunların yöntemleri belirlenmiştir.

Düşünme burada başlar ve yeni bilgiler araştırılarak, yeni bilgilere ulaşmaya çalışarak, ortaya çıkarılan bilgiler arasında bağlantı yapılarak düşünce oluşturulur. Bu da yöntem gerektirir. Bu yöntemlerin içinde en önemlisi ve nesnel olanı bilimsel bilgi yöntemidir.

Düşünce için yapılan düşünme, içinde eski bilgileri de barındırmaktadır, barındırmaması olanaksızdır. Böylece düşünen kişinin, yeni bilgilerle bilinci, bir basamak daha yükselecektir.

Ancak yapılan araştırmalarda karşınıza anlamadığınız sözcüklerle dolu bilgiler çıkarsa, o araştırmayı yapmak çok güç olacaktır, anlamayacaksınız. Bu durum ülkemizde çok acı bir gerçektir. Örneğin, Tüze yöntemleri (Hukuk sistemleri olarak adlandırılır); kim diyebilir ki ben anlarım? Belki bir çok tüzeci (hukukçu), savunucu (avukat) bile anlamamaktadır. Gerçekten de Tüzenin kimi koruduğu belli değildir. Çok iyi konuşan bir savunman (avukat) yalancıyı, doğrucu olarak savunup, yalancıya kazanç sağlayabilmektedir.

Bu olaylardaki önem; yakınan kişilerin istedikleri savunmalarda önlerine sunulan yazıları anlamamalarıdır. Böylece savunucuların ve tüze yöntemlerinin tutsağı olmakta ve onlar ne derse onaylamak durumda kalınmasıdır. Tüm devlet kurumlarında da bu böyledir. Özellikle kamunun anlamaması sağlanmaktadır ki, anlamayan, düşünmeyen kişiler oluşsun ve onları kolayca yönetebilsinler. Bu bir yöntemdir. Bu yönetim yöntemleri içine tüm kamunun ardında koşabileceği başkaca uyuşturucular da eklenmektedir. Örneğin ayaktopu (futbol) gibi.

Kamuya kalan ise, neler olup bittiğini sürekli anlamaya çalışmak, sürekli öğrenmeye çalışmaktır. Ancak o kadar çok Türkçe olmayan sözcükler içindeyiz ki, yetişmenin olanaksızlığı sonuç olarak bıkkınlığı birlikte getirmekte ve kişiler kendilerini, yöneticilerin ve bilgili olduğunu sandıkları kişilerin kucağına bırakmakta ve tutsak olmayı seçtirmektedirler.

Gerçek amaç bölünmüş topluluklar (sınıfsal toplum) yaratmak ve bu toplulukları birbirine düşürerek ve egemen topluluğu koruduklarını söyleyerek, aradan çıkar sağlamaktır.

Ayrıca değil soylu, il soylu diye bir olgu olamaz. Soruyorum, kimin soyu ilkel ve küçük yerleşim birimlerinden gelmiyor ki? Öyleyse soylu diye bir olgu da olamaz. Neyi tartışıyoruz ki? Ancak bilgili ile bilgisizi tartışabiliriz.

Kemal Şimşek

(Bu yazıda tanımlar dışında Türkçe olmayan sözcük kullanılmadan yazılmıştır.)

 

 

 

 

 

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.