ENGİN CEZZAR

1936 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Tiyatro çalışmalarına başladığı Robert Koleji’ni tamamladıktan sonra ABD'ye giderek ABD’de Yale Drama School’da ve Actors Studio’da eğitim gördü (1955-57). Actors Studio' da Lee Strasberg'in öğrencisi oldu (1957-59). Dünya prömiyeri ya­pılan Kafka'nın Mezar Bekçisi adlı oyunun­da başrolü oynadı.

Engin Cezzar'ın yaşam öyküsü:

Doğum tarihi: 1935, İstanbul
Ölüm tarihi ve yeri: 28 Ocak 2017, İstanbul

1936 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Tiyatro çalışmalarına başladığı Robert Koleji’ni tamamladıktan sonra ABD'ye giderek ABD’de Yale Drama School’da ve Actors Studio’da eğitim gördü (1955-57). Actors Studio' da Lee Strasberg'in öğrencisi oldu (1957-59). Dünya prömiyeri ya­pılan Kafka'nın Mezar Bekçisi adlı oyunun­da başrolü oynadı.

Yaz tatili sırasında Muhsin Ertuğrul’dan gelen teklifle “Hamlet”te başrol oynamak için Actors Studio’nun kurucularından Ellia Kazan’la yaptığı kontrata rağmen Türkiye’de kalmaya karar verdi. İstanbul Şehir Tiyatroları’nda 180 kez sergilenen oyunda rol aldı ve 24 yaşındayken oynadığı bu rolle dünyanın en genç Hamlet’i oldu.

Engin Cezzar, daha sonra Dormen Tiyatrosu, Devekuşu Kabare ve Antalya Devlet Tiyatrosu’nda oyunlar sahneledi. Bir dönem TRT’de “Turnuva” adlı programın sunuculuğunu yaptı. Televizyon için çekilen “Bay Alkolü Takdimimdir”, Genco Erkal’ın yönettiği “Keşanlı Ali Destanı” ve yönetmenliğini kendisinin üstlendiği “Kaldırım Serçesi”nde rol aldı. Aynı zamanda “Price of the Ticket” ve “Timeline” adlı yabancı ortaklı yapımlarda oynadı. 2002'de Ziya Öztan’ın yönettiği “Abdülhamit Düşerken” filminde Sait Paşa rolünü oynadı.

Cezzar, 28 Eylül 1968’de evlendiği tiyatro oyuncusu Gülriz Sururi ile birlikte Engin Cezzar-Gülriz Sururi Tiyatrosu’nu kurdu. “Tütün Yolu”, “Çikolata Sevgilim”, “Aklın Oyunu”, “Othello” ve “Keşanlı Ali Destanı” oyunlarında iki sanatçı birlikte oynadı. Cezzar son olarak Gülriz Sururi’nin yeniden kaleme aldığı “Ayşe Opereti”ni yönetti. “Sağır Oda” adlı dizide ‘Afşar Kırımlı’ karakterini canlandırdı.

Bu yeni topluluk 1962 Ekim ayında Küçük Sahne'de, Erskino Caldvvell'ın aynı adlı ro­manından sahneye uygulanan Tütün yolu adlı piyesle çalışmağa başladı. Engin Cezzar bundan sonra hep bu toplulukta yer aldı.

1964 yılında yönettiği ve başrolü­nü oynadığı ilk Türk epik sahne yapıtı Keşanlı Ali Destanı ile aynı yıl Almanya'da turneye çıktı. 1983'te kendi kurduğu Tiyatro Eğitim Stüdyosu'nda tiyatro dersleri verdi. 1967 yılında İlhan İskender Armağanı'nı kazandı.

Sinema ve dizi filmlerde de rol alan sanatçı, “Kaldırım Serçesi” adlı filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını da üstlendi. Eşi Gülriz Sururi’nin yazdığı “Ayşe Opereti”ni yönetti.

Engin Cezzar,  28 Ocak 2017 günü vefat etti. 6 sene önce felç geçirerek konuşma yetisini kaybeden Cezzar, 82 yaşındaydı. Vefat haberi, vasiyeti üzerine, toprağa verildikten sonra duyuruldu.

 

Rol Aldığı Başlıca Oyunlar:
Tütün Yolu (E. Caldwell'in),
Palto (Gogol'un),
Midasın Kulakla­rında (Güngör Dilmen'in),
Teneke (Yaşar Kemal'in),
Ferhat ile Şirin(Nâzım Hikmet'in),
Canlı May­mun Lokantası (Güngör Dilmen'in).

Yönettiği Oyunlar:
Budala (Fyodor Dostoyevski’nin, 1990),
Yedi Kadın (Barbara Schottenfeld’ın, 1992),
Kadı (Ülkü Tamer’in, 1996),
Bir Şehnaz Oyun (Turgut Özakman’ın, 1998),
Ayşe Opereti (Muhlis Sabahattin’in, 2005).

Rol Aldığı Filmler:
Bay Alkolü Takdimimdir (1981),
Keşanlı Ali Destanı (1988),
Kaldırım Serçesi (1989),
Hızır Bey (2000),
Abdülhamit Düşerken (2002),
Sağır Oda (2006).

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Sosyal Medya Sayfalarımız

Diğer Web Sitelerimiz