Müşerref Hekimoğlu

1921 yılında İstanbul’da doğdu. Ankara Kız Lisesi’nden ve DTCF Alman filolojisi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1948 yılında Hayat dergisinde başladı. İstanbul'da Yeni Sabah, Akşam, Cumhuriyet gazetelerinde köşe yazarı olarak çalıştı, 27 Mayıs 1960’tan sonra gazeteciliği Ankara’da sürdürdü. Eşi Kuvvet Başarır’la birlikte Öncü gazetesini de çıkaran Hekimoğlu, 1972 yılında kurulan ANKA Ajansı’nın kurucuları arasında yer aldı.

Müşerref Hekimoğlu'nun yaşam öyküsü:

Doğumu: 1921 - İstanbul
Ölümü: 10 Ekim 2004, Ankara

1921 yılında İstanbul’da doğdu. Ankara Kız Lisesi’nden ve DTCF Alman filolojisi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1948 yılında Hayat dergisinde başladı. İstanbul'da Yeni Sabah, Akşam, Cumhuriyet gazetelerinde köşe yazarı olarak çalıştı, 27 Mayıs 1960’tan sonra gazeteciliği Ankara’da sürdürdü. Eşi Kuvvet Başarır’la birlikte Öncü gazetesini de çıkaran Hekimoğlu, 1972 yılında kurulan ANKA Ajansı’nın kurucuları arasında yer aldı. Altan Öymen’in milletvekili olmasının ardından 1977 yılında ajansın Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevini devralan Hekimoğlu, vefat ettiği 2004 yılında ise ANKA’nın Onursal Başkanı olarak anıldı.

Hekimoğlu’nun 27 Mayıs’ın Romanı, Başkent Günleri, Suna Kan: Öz Şarkısını Duyuran Keman’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kitabı ve Almancadan Türkçeye kazandırdığı eserleri bulunuyor. 

Sürekli basın kartı sahibi olan Hekimoğlu, Cumhuriyet gazetesinin “Ankara ANKA” adlı köşesinde ve Cumhuriyet Dergi’de haftalık yazılar kaleme alıyordu. Müşerref Hekimoğlu, Mimoza dergisinin Cumhuriyet'in 75’inci yılı kutlamaları dolayısıyla yaptığı “75 Yılda 75 Başarılı Kadın” anketinde “Gazetecilik Mesleğinin Kadın Öncüsü” olarak ödüle layık görülmüştü. 

Hekimoğlu 83 yaşında karaciğer ve kalp yetmezliği nedeniyle yaşama gözlerini yumdu.

Yapıtları
• 27 Mayıs’ın Romanı (1975)
• Başkent Günleri (1990)
• Suna Kan: Öz Şarkısını Duyuran Keman (1997)
• Anılar (2005)

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Bilgi ve Kültür Sitelerimiz

E-Ticaret Sitelerimiz

Güncel Haber Sitelerimiz