Yok Oluş

Yok Oluş / Semih Toker / Sarmal / Bilgi Peşinde / Geleceğe ilişkin mutlu bir yaşam biçimi oluşturmak varken bunların yerini tasa ve kaygı halinin alması nedendir? İnsanın yok olma bilinci maddesel yokluğuna yönelik oluşmuşken, toplumsal yapı içerisinde zamana yönelik oluşan algı sapmaları, yok oluşu kişiliğin yok sayılmasına indirgemiştir. Bir insanın toplum içinde yok sayılması, onun maddesel varlığının da son bulacağına ilişkin algı oluşturmaktadır.

Yok Oluş 

Geleceğe ilişkin mutlu bir yaşam biçimi oluşturmak varken bunların yerini tasa ve kaygı halinin alması nedendir?

İnsanın yok olma bilinci maddesel yokluğuna yönelik oluşmuşken, toplumsal yapı içerisinde zamana yönelik oluşan algı sapmaları, yok oluşu kişiliğin yok sayılmasına indirgemiştir. 

Bir insanın toplum içinde yok sayılması, onun maddesel varlığının da son bulacağına ilişkin algı oluşturmaktadır. 

Günlük yaşamda karşılaştığı yönlendirmeler ve bildirimlerle kişi topluma ilişkin kendisinden beklenenleri yerine getirmediği ya da getiremediğinde yok olma tasa ve kaygısı tuzağına düşmüş demektir. 

İlkel insanın ancak avcısı ile karşılaştığında yaşadığı bu durum, günümüzde avcısını net olarak ayrıştıramayan ve dolayısı ile emin oldukları dışında tüm insanları da avcısı olarak görmeye başlayan insanın algı yanılmasına dönüşmüştür. Aslında bu yanılgı öyle durup dururken oluşmamıştır. İnsanın insana ettiğini hiçbir canlı etmemiştir.

Günümüz insanında yokluk algısı oluşturan algı yanılgılarının en başında, maddi imkan yoksunluğu kaygısı yer almaktadır.  Bu öyle basit bir yoksulluğa ilişkin aç kalıp ölme kaygısı değildir. Bu diğerine oranla az kazanma ve sosyal statüde alt sıralarda olmanın tetiklediği bir yok olma kaygısıdır.  

Sevgi ve saygı üretiminden beslenen insan,  günümüzde geçerli olan toplumsal yapının bir ürünü olan sevgi ve saygının sadece en çok tüketene ve biat edene göstermelik olarak sunulmasının sonucunda oldukça karmaşık duygu ve davranış içine girmeye başlamıştır.

Burada söylenen şudur: Sen tüketmeyen ve biat etmeyen bir kişi olarak insan olamazsın. Ne kadar tüketip ne kadar bizdensen sana o kadar sosyal statü veririz. Aksi halde bu toplumda barınman yani var olman mümkün değildir. Bu da senin sonun demektir.

İşte günümüz insanının açmazı budur. Bunu aşmak bilinçli bir çaba gerektirir. 

İnsan olma değerlerini anımsamak ve bu yönde bilgilenmek esas olandır.  

Gelecek insanın onurunda şekillenecektir. 

Ve bu onurluluk insanı sonsuz kılacaktır.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Sosyal Medya Sayfalarımız

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Diğer Web Sitelerimiz