Orhan Kural'ın ardından

Orhan Kural'ın ardından / Kamil Akdoğan / Bigadiç /Bugün Hakkın Rahmetine kavuşan Prof. Orhan Kural'a rahmet diliyor, ailesine, başkanı olduğu Türkiye Gezginler Kulübü üyelerine ve öğrencilerine sabırlar diliyorum.

Orhan Kural'ın ardından

Bugün Hakkın Rahmetine kavuşan Prof. Orhan Kural'a rahmet diliyor, ailesine, başkanı olduğu Türkiye Gezginler Kulübü üyelerine ve öğrencilerine sabırlar diliyorum.

2001 yılında eşim Muazzez Akdoğan İstanbul Ahırkapı'daki Hamamizâde İsmail Dede Efendi Kültür ve Sanat Evi'nde yağlı boya resim sergisi açmıştı. 20 gün boyunca buraya gittik geldik. Bu Kültür ve sanat evinin karşısında Orhan Kural'ın başkanı olduğu Türkiye Gezginler Kulübü bürosu vardı. Başta eşim olmak üzere seyahat etmeyi sevdiğimiz için ilgimizi çekmişti. Orhan Kural'ı tanımak da bu günlerde nasip oldu. Kitapları ve yazıları ilgi sahamızdaydı. 

Eşim Orhan Kural'ın SİBİRYA'DAN ŞİLİ' ye kitabını da o yıl aldı. Kitabın 72 sayfasındaki şu satırları ülkemiz adına üzülerek okumuştuk :"Akşam Rus Büyük Elçisi Valeri Shetinin'in yemeğine davetliyiz. Herkes çok şık.
Türkiye'nin Moğolistan Büyük Elçisi, ataşemiz ve Lübnanlı eşi de oradalar. Kadehler, Türk, Moğol ve Rus dostluğu için kalkarken bir ara sohbet sırasında Orhun yazıtlarını gündeme geldi. Büyük Elçimizin Moğolistan'da kaldığı süre içinde bir kez bile Orhun Kitabelerini görmeğe gitmediğini öğrenince şaşırdık kaldık. Çok uzak ve yol çok bozuk olduğu için yolu göze alamamış!! Oysa Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel ile Kazakistan Devlet Başkanı, Moğolistan ziyaretleri sırasında Orhun Kitabelerini görmeye gitmişlerdi."

Biz buradan binlerce km. yol Katedip atalarımızdan kalan bu tarihi eserleri görmeye giderken, görevleri bir yerde bu dünya kültür varlıkları listesinde yer alan eserlerimizi korumak, geliştirmek, tanımak ve tanıtmak olan bu devletten maaş alarak güya görev yapan monşerlere söyleyecek söz bulamıyor ve Prof. Dr. Orhan Kural'ı bir defa daha saygıyla, rahmetle yad ediyorum.

Kâmil Akdoğan


Türkiye Gezginler Derneği'nden yapılan son dakika açıklamasına göre, Prof. Dr. Orhan Kural, koronavirüs nedeniyle 28 Kasım'da Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi'ne kaldırıldı.  Hastanenin yoğun bakım ünitesinde 9 Aralık'tan beri tedavisi süren Kural, yaşamını yitirdi.

VASİYETİNİ AÇIKLADIĞI BİR VİDEO ÇEKMİŞ
Prof. Kural, ölmeden önce vasiyetini açıkladığı bir video kaydı aldı. Kural, video kaydında vasiyetini şöyle açıkladı:
''Merhaba. Bunu dinliyorsanız, ben bu hayatta değilim artık. Yaşarken bu videoyu çektim. Bugüne kadar insanları üzdümse özür dilerim. Vatandaşlık görevimi yapmaya çalıştım. Sizlere daha iyi bir dünya bırakmaya çalıştım. Çocuklarınızın daha iyi yaşamasına çalıştım. Adaletli, daha yaşanabilir bir dünya yaratmak için elimden geleni yapmaya çalıştım. Bu arada özellikle beni çok üzen Cengiz Kuzu'yu hiçbir zaman affetmedim. Burada da açıklamak istiyorum. Lütfen gayretli insanları engellemeyin. Onların hevesini kırmayın. Cengiz Kuzu'nun yaptığı gibi. Vasiyetimi hazırladım gayet muntazam bir şekilde. Resmiyete koydum. En önemli isteklerimden biri kamu yararına bu kadar çalışarak oluşturduğum Türkiye Gezginler Derneği'nin yaşaması. Kurduğum Gezi Evi'nin devam etmesi. Bir beton yığını iken onu tarihi ev haline getirdiğim Ahırkapı'daki binamızın fonksiyonuna devam etmesi, konsolosluk olarak hizmet vermesi bakımından. Aynı zamanda tek ağaçla alıp, koru haline getirdiğim Fener Köyü'ndeki çiftliğin de devam etmesi yönünde kızımdan istekte bulundum. Ayrıca yazılı olarak bildirdim. Bu arada vasiyetimde yazdım. 9 yılı bölüm başkanı olarak 44 yıl İTÜ Maden Mühendisliği bölümünde hizmet verdim. Bu öğrencilerimi çok sevdim. Onlarla ortak çalıştım. Onlara bir burs imkanı sağlıyorum. Orhan Kural bursu yapılacaktır. Bu konuda Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı'na belli bir para bıraktım.

CENAZEME KESİNLİKLE KÜRK GİYENLER VE FAAL AVCILAR GELMESİNLER
Gelelim son olarak cenazeme. Annem, babam ve kardeşimin yattığı hazır olan Zincirlikuyu'daki mezarıma kaldırılacağım. Cenazenin Zincirlikuyu Camii'nden yapılmasını istiyorum. Çünkü diğer camilerde trafik sıkışıklığı oluyor. Orası daha rahat park bakımından. Benim cenazeme kesinlikle kürk giyenler, bilmiyorum yaz mı olacak, kış mı olacak ama.. Ve faal avcılar gelmesinler istemiyorum kesinlikle. Özellikle hayvan ticareti yapanlar gelmesinler. Bir tane bile cenazemde canlı çiçek istemiyorum. Belediye başkanları dahil yollamasınlar. Onun yerine eğitim kurumlarına bağışta bulunsunlar. ÇEKÜL Vakfı aracılığıyla ağaç diktirirlerse daha da sevinirim. Benim sembolüm hayatım boyunca kitaplarımın dışında tahta kediler oldu. Onları da beraberinizde getirirseniz renklilik katarsınız cenazeme. Eğer size hediye ettimse lütfen beraberinizde getirin.

ORGANLARIMI HEM KADAVRA OLARAK HEM DE KULLANILMASI İÇİN HEDİYE EDİYORUM
Mümkün olacak mı bilmiyorum vasiyetimde de yazdım eğer mümkünse organlarımı hem kadavra olarak hem de kullanılması için hediye ediyorum. Bu yazılı olarak bildirildi. Çünkü yazılı olması gerekiyor. En çok merak ettiğim şey daima arkamdan ne yazılacak. Basın ne yazacak. İnsanlar ne konuşacaklar diye hep merak ettim. Herhalde şu anda o yapılıyordur diye düşünüyorum. Sizlere sağlıklı, nice mutlu coğrafyalarda uyanabileceğiniz, başarı dolu bir dünya diliyorum. Sevgiyle kalın. "

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz