Yemen'de neler oluyor?

Yemen'de neler oluyor? / Nejdet Özer / aşama Dair / Bigadiç / Yemen de bir şeyler yaşanıyor ve yaşananların çoğu bize yansımıyor bile. Yemende açlık, susuzluk, ilaçsızlık ve kolera kol geziyor. İnsanlar hele de çocuklar hiç dayanamıyor. Her gün onlarca, yüzlerce çocuk, insan ölümle pençeleşiyor. Ölüm kusuyor Yemen toprakları, ölüm kol geziyor.

Yemen'de neler oluyor?

"Havada bulut yok bu ne dumandır
Mahlede ölü yok bu ne figandır
Şu Yemen elleri ne de yamandır."  diye başlayan dedelerimizin türküsünü ne çok dinlemiştir bizden öncekiler ve bizim yaştakiler.Gidenlerin geri dönemediği bir yoculuğun hikayesidir bu türkü. Yemen'e aşinalığımız da bu yüzdendir.

Yemen de bir şeyler yaşanıyor ve yaşananların çoğu bize yansımıyor bile. Yemende açlık, susuzluk, ilaçsızlık ve kolera kol geziyor. İnsanlar hele de çocuklar hiç dayanamıyor. Her gün onlarca, yüzlerce çocuk, insan ölümle pençeleşiyor. Ölüm kusuyor Yemen toprakları, ölüm kol geziyor.

Açlığa, susuzluğa ve hastalığa mahkum ettiler Yemen halkını, çocuklarını.Tanrıların kulakları sağır, gözleri kör kaldı. İnsanlık ise duyarsızdı. Yine tekrarlanan aynı oyundu. Irak'ta,Libya'da, Etiyopya'da, Suriye'de ne yaşanıyorsa Yemen'de de o yaşatılıyordu.

Hiroşima ve Nagazaki'de kitle imha silahı atom bombasıydı, ikinci dünya savaşına rağmen siviller katledilmişlerdi. Yemen'deki ise ABD'nin  ve AB'nin uygulamaya soktuğu ''YAPTIRIM'' adlı kitle imha silahıdır.

Aç ve susuz bırakmak, ilaçsız bırakmak.ki ..Hiroşima ve Nagazaki'den çok daha etkili ve de ölümcül, acımasız. Üstelik dünya kamuoyunun tepkilerini de etkisezleştiren.

ABD ve AB nezdindeki uluslararası tekeller kurban istiyor. Ortadoğu'daki bir numaralı işbirlikçisi BAE'ye her türlü konvansiyonal silah desteğini esirgemiyorlar.

Emperyalizm yakıp yıkmaya, yok etmeye, öldürmeye devam ediyor. 


Necdet Özer  (15-11-2018)

 


Yemen İç savaşında son durum
Yemen, ülkede patlak veren iç savaşla dünyadaki en yoksul ülkelerden biri haline gelirken, yaşanan gelişmelerin dengeleri etkilemesi sebebiyle savaşın nereye evrileceği üzerine farklı ihtimaller baş gösterdi. Arap Koalisyonu'nun 25 Mart 2015'teki müdahalesinin Yemen'deki iç çatışmaya haftalar ya da aylar içinde son vereceği ve ülkeyi savaşın getirdiği krizlerden kurtaracağı umut edilmişti. Ancak çatışmalar şiddetlenerek devam etti. Savaşın 6'ncı yılında Yemen'in çehresi tamamen değişti. Yemen, bu yıpratıcı iç savaşla dünyanın en fakir ülkelerinde birisi haline geldi. Koalisyon'un Yemen'e müdahalesi, siyasi krizin çözümündeki uluslararası karmaşaya yeni bir etken olarak insani krizin de ortaya çıkmasına yol açtı.

Yarım milyon kolera hastası
Uluslararası insan hakları örgütlerinin raporlarına göre, Yemen'de yaklaşık yarım milyon kolera hastası bulunuyor. Üstelik Yemen'e yönelik abluka devam ediyor ve uluslararası kurumlar salgının yayılmasını önleyecek, can kaybını azaltacak önlemleri salgın bölgelerine ulaşmakta zorluklar yaşıyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü raporlarında, Koalisyon güçlerinin uluslararası yasaklı misket bombaları ve özellikle çocuklar için adeta ölümcül bir tuzak olan küçük bombalar kullandığını belgeledi. Uluslararası Af Örgütü ise, Yemen'de savaşan tarafların, çatışmalar sırasında sivillerin korunmasına ilişkin uluslararası hukuku ihlal ettiğini ortaya koydu. Uluslararası örgütler, Birleşmiş Milletler'in (BM) Yemen'deki krizi mevcut dönemin en kötüsü olarak nitelendirmesinin ardından, Yemen'deki savaşı ve sonucunda ortaya çıkan insani krizi, bu yılki öncelikleri arasına aldı.

112 bin kişi öldü, 28 milyonluk nüfusun 24 milyonu insani yardıma muhtaç
Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu'nun (UNICEF) raporlarına göre, yaklaşık 28 milyonluk Yemen nüfusunun yaklaşık 24 milyonu insani yardıma muhtaç durumda. Ülkede 112 bin civarı insan doğrudan çatışmalarda veya savaş sebebiyle baş gösteren insani krizler neticesinde hayatını kaybetti.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz