Sevgililer Günü

Tarihi günler / Özel günler / Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Milattan sonra ilk yüzyıllardan beri her yıl şubat ayının ondördünde kutlanan Sevgililer Günü'nün başlangıcı ile ilgili o günden günümüze kadar gelmiş çeşitli efsane ve hikayeler var.

Sevgililer günü hakkında...

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. 
Milattan sonra ilk yüzyıllardan beri her yıl şubat ayının ondördünde kutlanan Sevgililer Günü'nün başlangıcı ile ilgili o günden günümüze kadar gelmiş çeşitli efsane ve hikayeler var. 

1- Bazı kaynaklara göre bu özel günün kutlanma sebebi Hristiyanlığı seçtiği ve bu inancından vazgeçmediği için öldürülen Romalı Aziz Valentine. 14 Şubat 270 yılında ölen Valentine'nin ölüm günü o günden sonra Sevgililer Günü olarak kutlanmaya başlanmış. 
Valentine, öldürüleceği günden bir gün önce gardiyanın kız kardeşine "Valentine'ninden" imzalı bir aşk notu vermişti. Ve Romalı askerlerin evlenmesinin yasak olduğu dönemlerde; gizlice evlenmelerine yardım etmişti.

2- Efsanenin başka bir yönü ise Aziz Valentine'nin İmparator Claudius hükümdarlığı ile aynı dönemde bir tapınakta papaz olarak hizmet vermesi ile ilgili. Claudius Valentine'i emirlerine uymadığı ve kendisine başkaldırdığı için tutuklatıp öldürdü. Bu olaydan 226 yıl sonra 496'da Papa Gelasius Aziz Valentine'i onurlandırmak için Şubat 14'ü Aziz Valentine Günü olarak belirlemiştir. 
Sevgililer Günü, yıllardan sonra Amerika'da Esther Howland'ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana günümüzde daha çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay haline geldi.

Rıza Güzey'in notu:

Nazım hikmet'in sevgi ile ilgili şiirini aşağıya eklemeden yapamadım.

İnsanı insan yapan en güzel duygunun içimizde her geçen gün büyümesi dileğiyle...
Sevgilerimle,

 

 

Sevgi için yürek,
sürdürmek için emek gerek...

Sevgi ne boğazda, ne mum ışığında yemek yemek,
ne de pahalı bir pırlanta demek...

Sevgi; bir lokmada iki mutlu insan demek


Nazım Hikmet

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

E-Ticaret Sitemiz

Hakkımızda

Sosyal Medya Sayfalarımız

Diğer Web Sitelerimiz