Bigadiç'in Güveci

Meşhur Bigadiç Güveci Bigadiç'in markasıdır. Oğlak Güveci meşhurdur. Oğlak Güveci ; mart ayından Eylül ayına kadar Bigadiç' teki bütün kasaplarda bulunur. Oğlak güvercinin meşhur olması lezzetinden geçer. Lezzetli olmasının sebebi de organik beslenmesidir. Kuzu ve dana gibi fenni yemle beslenmez. Doğadaki çalıların yapraklarını yemesi ve tamamen doğadan beslenmesi etinin lezzetine lezzet katar.

Bigadiç Güveci

Meşhur Bigadiç Güveci Bigadiç'in markasıdır. Oğlak Güveci meşhurdur. Oğlak Güveci ; mart ayından Eylül ayına kadar Bigadiç' teki bütün kasaplarda bulunur.

Oğlak güvecinin meşhur olması lezzetinden geçer. Lezzetli olmasının sebebi de organik beslenmesidir. Kuzu ve dana gibi fenni yemle beslenmez. Doğadaki çalıların yapraklarını yemesi ve tamamen doğadan beslenmesi etinin lezzetine lezzet katar. 

Güvecin içine domates, biber, arpacık soğanı (yoksa soğan), sarımsak, oğlak fazla yağlı olmadığı için zeytin yağı, tuz ve biraz da su konur. Taş fırında odun ateşinde 5-6 saat sine sine pişirilir. 

Oğlak etinin bulunmadığı zamanlarda kuzu ve dana etinden de güveç yapılır. Bigadiç'teki kasap dükkanların taş fırınları vardır. Ve yıl boyunca güveç bulunur. 

Güvecin porsiyonu 15 TL civarındadır. Yanında salatayla servis yapılır. Güvece en çok yakışan baharat kekiktir. Benim canım güveç çektiğinde Balıkesir'den atlar Bigadiç' e 30 dakika da gider, Güvecimi yer gelirim. 

Bigadiç, günün her zamanı Balıkesir, Sındırgı ve çevreden özellikle güveç yemek için Bigadiç' e gelenlerle dolup taşar. Bigadiç'te çoğunlukla aileler, anne, baba ve tüm çocuklar günboyu tarlada zaman geçirdikleri için yemek yapmak için zaman bulamazlar. Bu nedenle tarlaya gitmeden önce genellikle siyah renkli güveçlerini kasaba bırakırlar ve içinde bir, bir buçuk hatta iki kilo oğlak etiyle hazırlanmış güveçler akşam tarladan döndüklerinde pişmiş olarak onları bekler ve o güzel güveci yiyince tüm yorgunlukları gider adeta...

Öğrenciyken ve Bigadiç'ten uzak olduğum zamanlarda Bigadiç'e baba ocağına gittiğimde, rahmetli babam kasaba bolca güveç sürdürürdü. Bir miktarını Bigadiç'te yer, geri kalanını da kavanoza koyup Balıkesir'e getirerek Balıkesir'de yerdik afiyetle.

Bigadiç'te beş, altı civarında kasap vardır. Ama en meşhuru da Kardeşler  Kasabıdır. 

Arkasından yine Bigadiç' in meşhur tahin helvasını yemek gerekir. Bigadiç tahin helvası marketlerde satılan helvalara benzemez. Soma'nın tahin helvası meşhur derler ya, Bigadiç'in tek helvacısı Baş Helvacı'nın helvasının tadına vardıktan sonra bir daha başka helva yiyemez insan... 

Ardından da yediklerimizi hazmedebilmek için meşhur Akkaya Yayla Suyu'nu içmelidir. Öyle ki bu suyu içince Soda içmeye gerek kalmaz. 

Afiyet olsun...

HABER : A. Hikmet Varlık

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Diğer Web Sitelerimiz