Karanfilli Ekmek

Bigadiç Usulü Karanfilli Ekmek / Aktaran: Kamil Akdoğan / Evvelce bu topraklarda, Bigadiçli kadınların düğünlerde özel merasimlerle pişirdiği rivayet edilen "Karanfili Ekmek" daha sonra bir gelenek olarak yayılmıştır Balıkesir’de.

KARANFİLLİ EKMEK

Tabiatın gelinleri Karanfiller,

Bazen bir ressamın fırçasında, bazen bir şairin dizelerinde, bazen bir çiçekçinin vitrininde, bazen bir kadının ekmeğinde vücut bulan karanfil, eski tarihlerden beri Türk ve Dünya mitolojisinin vazgeçilmez bir parçası otmuştur. 

Bir zaman aşkın hikâyesi, bir zaman akan kanın rengi, bir zaman acının gözyaşı, bir mavnan mücadelenin manasıdır.

Hayatımızın ne kadar içindeymiş oysa... Karnın ağrısa karanfil, dişin ağrısa karanfil; her derde deva olmuş karanfil

Türk Edebiyatında, Türk Kültürünün anahtarı ve zenginliği olan "Divan-ı Lügatit Türk’te* adı geçen karanfil, kah divan şairlerinin gazellerinde kah Minyatürcü Kutbu Levni'nin minyatürlerinde can bulmuştur.

Evvelce bu topraklarda, Bigadiçli kadınların düğünlerde özel merasimlerle pişirdiği rivayet edilen "Karanfili Ekmek" daha sonra bir gelenek olarak yayılmıştır Balıkesir’de. 

Karanfil ve sakız dövülürken çıkan mis koku hamurla birleşir. El emeği göz nuru özel dokuma bezlere sarılır. Böylece yüzlerce yıllık geçmişiyle tarih kokan, gelenek kokan ekmek, günümüze doğru yoğrularak yol alır. 

Zamanla sadece Ramazan ve Kurban Bayramlarına özel olarak yapılmaya başlanan geleneksel ekmeğimiz olan Karanfilli Ekmek, şifası da anlata anlata bitecek gibi değildir. 

Ramazan ayında uzun süre aç kalmaya alışan mideyi, bayram yemeklerine ve normal düzene hazırlayan karanfilin şifası, Kurban Bayramı’nda kavrulan etlerin fazlasının yapacağı hazımsızlığını dı giderici bir rol oynar.

İçine karanfil atıldığı için pembeleşen hamuruyla, fırından sıcacık alıp yendiğinde mis kokusuyla sadece Balıkesir'imize özgü ve gelecek nesillere aktarılan bir gelenektir "Karanfilli Ekmek *

Balıkesir Belediyesinin bir yayınından alıp bize aktaran sevgli Kamil Akdoğan öğretmenimize teşekkürlerimle,

 

Karanfilli ekmek tarifi Nasıl yapılır?

Mayayı ılık süt içinde eritin. Damla sakızını dövün ve mayalı karışıma ekleyin. Diğer malzemeleri de ekleyerek karıştırın ve orta sertlikte bir hamur elde edin. Üzerini örterek 90 dakika kabarmaya bırakın. Ardından hamuru 2 dakika daha yoğurun ve ekmek şekli verin.

Hamuru yağlanmış tepsi veya kalıba koyun. Ilık bir yerde 40 dakika kabarması için bekletin. Üzerine yumurta sarısını sürün ve 180 derecede önceden ısıtılmış fırında 45 dakika pişirin.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz