Bizim Yüzümüzden

Bizim Yüzümüzden / Mehmet Ünver / Çocukluk Anılarım / Bilgi Peşinde / Yıl 1970. Ablamın ilkokul öğretmeni olarak atandığı şirin bir Anadolu köyündeyiz. Köyde ortaokul olmadığı için kardeşimle birlikte her gün yaklaşık on kilometre yol yürüyerek kasabadaki ortaokula gidip geliyoruz. Henüz on üç yaşındayız.

BİZİM YÜZÜMÜZDEN DAYAK YEDİLER 
(Yaşanmış Olay)

Yıl 1970. Ablamın ilkokul öğretmeni olarak atandığı şirin bir Anadolu köyündeyiz. 

Köyde ortaokul olmadığı için kardeşimle birlikte her gün yaklaşık on kilometre yol yürüyerek kasabadaki ortaokula gidip geliyoruz. Henüz on üç yaşındayız. Hayat çok zor. Karda, yağmurda, çamurda, soğukta ve sıcakta o yolları yürümek bizi perişan ediyor. Oysa İstanbul'dayken dolmuşları beğenmezdik. 

Şubat ayında bir sabah feci bir kar fırtınasına uyanıyoruz. Göz gözü görmüyor. "Bu havada onca yolu yürüyerek okula gidemeyiz" diyoruz. Ablam bize çok kızıyor ve: "Haydi giyin paltolarınızı ve yola düşün çabuk, okuldan kaçmak yok" diyor. Çaresiz yola düşüyoruz. 
Kar fırtınası yüzünden göz gözü görmüyor. O uzun yolda bir kaç kez kaybolma tehlikesi geçiriyoruz. Saatler sonra kardan adam halinde okula vardığımızda çok tuhaf bir manzarayla karşılaşıyoruz. Okul neredeyse bomboş. Hemen okulun dibindeki evlerde oturan öğrencilerin bile çoğu gelmemiş.  Aslında kaldığımız köyde bizim gibi bir kaç ortaokul öğrencisi daha var fakat onlar da kar fırtınasında onca yolu yürüyerek gelmeyi göze almamışlar. 

Öğretmenimiz o şartlarda okula geldiğimiz için kardeşimle bana teşekkür ediyor. İkinci derste kar iyice artıyor, yollar, izler iyice örtülüyor. Köye nasıl döneceğiz diye kara kara düşünüyoruz. Sonunda ablam köyden zar zor bir jip bulup bizi almaya geliyor. 

Aradan üç gün geçip kar durduktan sonra tekrar okula gidiyoruz. Sınıf bu kez öğrencilerle dolu. Öğretmenimiz, kaldığımız köyün yerlisi olan öğrencileri tahtaya kaldırıyor. Ardından bizi göstererek: "Bu çocuklar o gün canlarını dişlerine takıp okula geldiler peki siz neden gelmediniz, neyiniz eksikti?" diye onlara bir güzel sopa atıyor. 

Sonuç: Bizim yüzümüzden dayak yiyen o çocuklar selamı sabahı kesiyorlar. 

(Mehmet Ünver)

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz