Dedem Cafer Ulubak

Dedem Cafer Ulubak / Şükran Gayberi Akdeniz / Bigadiç / Size rahmetli dedem ile ilgili bir hikaye anlatacağım. Gerçi bu olay ben daha doğmadan vuku bulmuş ama o kadar çok anlatıldı ki sanki ben de yaşamış gibi oldum. Önce dedemi kısaca anlatayım. Adı gibi efendi, adam gibi bir adamdı CAFER ULUBAK. Halk arasında bilinen adıyla CAFER EFENDİ...

DEDEM: CAFER ULUBAK

Sevgili Bigadiçliler,

Size rahmetli dedem ile ilgili bir hikaye anlatacağım. Gerçi bu olay ben daha doğmadan vuku bulmuş ama o kadar çok anlatıldı ki sanki ben de yaşamış gibi oldum.

Önce dedemi  kısaca  anlatayım. Adı gibi efendi, adam gibi bir adamdı CAFER ULUBAK. Halk arasında bilinen adıyla CAFER EFENDİ...

Çok az konuşan, sakin, duygusal, gözünde yaşı hazır bekleyen, temizliği, düzeni seven, dindar, Bigadiç erkeklerinin aksine ağzına içki koymamış, tek kusuru tütüne düşkünlüğü olan bir insandı.

Ailesine, özellikle de kadınlarına düşkün, merhametliydi.  Kızını yani annemi sessizce seyreder, kimseye göstermemeye çalıştığı gözyaşları dökerdi.
Ne zaman Bigadiç'e gitsek gözleri dolu dolu karşılar, yine gözleri dolu dolu uğurlardı.

Babam Mehmet AKDENİZ zahire, pamuk işleriyle uğraşırdı. Her tüccar gibi onun da bir dönem işleri bozulmuş, öyle bozulmuş ki eve yiyecek alabilmek için kış günü sırtındaki paltoyu  bile satmak zorunda kalmış.

Kan kusup kızılcık şerbeti içtim misali kimseye duyurmamışlar. Ama küçük yer; bu durum dedemin kulağına kadar gitmiş.

Bir gün dedem elinde sepetle anneme gelmiş. Bağdan size üzüm, incir topladım yalnız dikkatli yiyin demiş. Annem de incirlerin kurduna yormuş bu dikkat sözünü.
Akşam bir sıra inciri yemişler. Üzümlerin üstündeki incir yapraklarını kaldırınca özenle dizilmiş altınları görmüşler ve anlamışlar.
 
O altınlarla babam kısa sürede işlerini düzeltmiş ve yine rahat günlerine geri dönmüşler. Babam da geri ödemeyi aynı incelikle, bir sepet çerezin üzerinde yapmış.

Hepsi nur içinde yatsınlar,  hepsine Rabbim rahmet eylesin.

Dedemle beraberliğim az bir süre. Onu kaybettiğimizde ben sekiz, dokuz yaşlarındaydım. Ne varki o güzel insan öyle bir yer etmiş ki gönlümde, hiç bir anısını silemedi yıllar. 

Onun torunu olmaktan gururluyum ve hep Olacağım.

Sevgiler hepinize

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz