Mehmet Aydoğan Öğretmenim

Mehmet Aydoğan Öğretmenim / Aşina Akgül / Bigadiç / Yıl 1977. Eylül'ün başı yada ortası. Bigadiç'te bir pazartesi sabahı. Atatürk İlköğretim Okulu bahçesi... O zamanın çakı gibi genç, eğitim sevdalısı yiğit bir delikanlısına, Anadolu'nun toprağına serpip yeşertmesi için 40 kadar çiçek tohumu verilir...

Mehmet Aydoğan Öğretmenim

YAŞAYAN ERENLERE AHDE VEFA GEREK...

Yıl 1977.
Eylül'ün başı yada ortası.
Bigadiç'te bir pazartesi sabahı.
Atatürk İlköğretim Okulu bahçesi...

O zamanın çakı gibi genç, eğitim sevdalısı yiğit bir delikanlısına, Anadolu'nun toprağına serpip yeşertmesi için 40 kadar çiçek tohumu verilir. "Artık bunların eti de senin, kemiği de. Şimdi al bu tohumları! Onları bu aziz topraklara öyle bir serp, sula, gübrele, ilaçla, besle ki; bahar geldiğinde herbiri gül, papatya, ıhlamur, leylak, yasemin, sümbül olsunlar, mis gibi de koksunlar" denir...

Yıllar geçer, bahar gelir; herbir tohum rengarenk çiçek açmış; güzellikleri ile renk kamaştırırken, kokuları ile yaşama ayrı bir tat vermiştir...

Bu çiçekleri yetiştiren gönül ve bilgi ereni kahraman, fotoğraflarda gördüğünüz ilkokul öğretmenim sayın  Mehmet Aydoğan'ın ta kendisidir... (Fotoğraflar, kendisinin facebook sayfasından alınmıştır.) Anadolu'nun bağrında, Bigadiç yöresinin bir köyünde, tertemiz saflıkta büyümüş, yetişmiş, öğretmen olmuştur. Ardından o saçların herbir teli kırarıncaya kadar da bu topraklara ödemesi gereken vefa borcunu, nice nice binlerce çiçek yetiştirerek yerine getirmiştir.

Çok söze ne hacet... Alın teri hiç kurumamış, emekleri hiç bitmemiş, görevini layıkıyla yapmış, O ve O'nun nezdinde tüm öğretmenlerimizin övülmeye ihtiyaçları bile olduğunu düşünmüyorum. Çünkü Onlar'ı başta Yaradan övüyor, tarih övüyor, millet övüyor. Benim düşünce ufkumda onların herbiri, bir yaren, bir erendir.

Sevgili Mehmet Öğretmen'imize 1977-1981 dönemi yetiştirdiği çiçeklerinin, emirlerine her daim hazır olduğunu bildiriyorum. 43 yıl öncesi çiçeklerinin aklımda kalan numaraları ve isimleri:
14 Mehmet Adak, 59 Mustafa Kara (Rahmetli), 62 Dilek Işıkköylü Atay, 78 Bülent Karabaş, 102 İsmail Bozkurt, 134 Vahit Bintepe, 269 Hayri Doğan, 276 Aşina Akgül, 302 Çiğdem Erdil Güney, 217 Hülya Polatkan, Ümmü Sarı,  Ayşe Apaydın, Hatice Avcı, Hülya Yılmaz, Çağlayan Abla, Emel Kalınoğlu, Şengül Aribal, Arzu Albayrak, Demet Çiçek, Dilek Aybey,  Hatice Koçak, Yurdagül Çolakoğlu, 555 Ismail Parti, Nebi Gönül, T.c. Mustafa Dadalı, Muhlis Boy, Turan Kara, Cemal Çolakoğlu, Hasan Zeybek, Hayrettin Gökçül (Rahmetli), Engin Erdoğan, Yüksel Kaptan, Selamettin Batıer, Yüksel Baydağ (Rahmetli), İsmail Ülker, Turgay Konmuş, Celâl Atak, Ali Oflaz, Berkay Çataloğlu, Halil Dinç, Mehmet Tokmak .......

(İsimleri hatırlayamadığım dostlar; bağışlayın.)

Bu yazımı, yaşayan tüm öğretmenlerimize ithaf ediyorum. Hakkınız ödenmez. Sizlere sağlık ve huzur dolu ömürler diliyor, ellerinizden öpüyorum. Görevleri başında şehit edilmiş ve ebediyete göçmüş tüm öğretmenlerimize rahmet ve merhamet dualarımı gönderiyorum. Çalışan eğitim sevdalısı tüm öğretmenlerimize de başarılar diliyorum.

Saygılarımla...

Aşina AKGÜL
İzmir- 04.06.2020

Atatürk İlkokulu 5-B Sınıfı, 1981
Müdürümüz: Bedri Atikbay Öğretmenimiz: Mehmet Aydoğan Öğrenci Arkadaşlarımız (Soldan):

Ayaktakiler: Hülya Olçum, Hayri Doğan, Bülent Karabaş, Hasan Zeybek, Celal Atak, Turgay Konmuş, Ümmü Aydoğan, Hülya Yılmaz, Çağlayan Abla, Muhlis Boy.
Eğilenler: Dilek Işıkköylü Atay, Çiğdem Erdil Güney, Hayrettin Gökçül (rahmetli), Mehmet Adak, Aşina Akgül, Engin Erdoğan, Nebi Gönül, Yüksel Kaptan, İsmail Ülker, Mustafa Kara (rahmetli), Ali Oflaz.
Oturanlar: Cemal Çolakoğlu, Turan Kara, Selamettin Batıer, Yurdagül Çolakoğlu, Ayşe Apaydın, Yüksel Baydağ (rahmetli), Vahit Bintepe, Hatice Avcı, Vildan Ataman, Mustafa Dadalı, İsmail Bozkurt.


FACEBOOK YORUMLARI:
Haluk Recai Sevinç Mehmet Hocam, Allah sağlıklı uzun ömürler versin. Selamlar.

Mürşit Akgül Oğul, gönül zenginliğin diline vurmuş...Berhüdar ol.....

Aysun Tür Oktay Mürşit Akgül ne verirseniz onu alırsınız hocam, Aşinanın fikirleri kalemine cok iyi yansiyor

Serif Baysal Tebrik ederim ahte vefa denen ve değerli insanlara sahip çıkma adına .
Aşina Akgül Üstadım, Pirim, Kıymetlim; Aldıklarımı vermeli, kazandıklarımı çokca dağıtmalıyım ki sevgiler, dostluklar, aşklar, hürmetler yaşasın, ebedileşsin... O zenginliklerimiz yaşadıkça nesiller yaşar, devlet yaşar, insanlık yaşar... Ellerinizden hasretle öperim.

T.c. Mustafa Dadalı Şengül Aribal Muhlis Boy Celal Atak kivanc diye bir arkadas daha vardı 1 yil mi ne okudu Arzu Albayrak Demet çiçek Dilek Aybey Dilek isikkoylu 1.sinfta Halil Dinç Mehmet Tokmak Hatice Koçak vardi
Aşina Akgül Yaşa sen Mustafa' cım. Teşekurler, ekliyorum unuttuklarımı.
T.c. Mustafa Dadalı Aşina Akgül isil pekel 5.ci sınıfta 1 ay bizim sınıfta idi sonra 5 C ye verdiler
T.c. Mustafa Dadalı 1.ci sınıfta biz kısa idik Hatice Koçak uzun boylu idi Öğretmenimiz Onunla tahtaya çıkarır tahtaya ipi tepesirleyip tahtada güzel yazı defteri gibi yapmak için tahtaya çizgi yapardi lar beraber
T.c. Mustafa Dadalı Yurdagül Çolakoğlu da vardı, Hayri Doğan da vardı. Bir iki kişi daha vardı Birinin adı Dilek di fazla durmadı muhtemelen oda Almanya ya gitti Belki Dilek kuzbazoglu olabilir. İsmail Ülker vardı.

Ömer Çetin Cumhuriyet ilkokulunda adını bile bilmezdik onun adı bizim yanımızda "müdür yardımcısı" ydı.. Bir de ciddi ve takım elbiselerine dikkat eden şık duruşu..Kendisini duruş ve giyim olarak yeşilçam'dan Yıldırım Gencer'e benzetirdim..

Bayram Çetin Gençler Mehmet hocamız hala aynı titizlikle ve disiplinde yaşamaya devam ediyor. Pandemi den önce O'nunla ya Sanayi kahvesinde yada Sanayi camiinde karşılaşmak mümkündü.. Mehmet hocamızla beraber görev yapmış biri olarak benim içinde örnek bir eğitimci saygıdeğer bir ağabey olarak yaşıyor. Rabbimiz kendisine uzun, sağlıklı ve hayırlı ömürler versin. Bizlere de O'nun gibi vefalı öğrenciler ve samimi dostlar bırakmayı nasip etsin inşallah..

Aşina Akgül MEHMET AYDOĞAN ÖĞRETMENİMİZİN, TÜM ÖĞRENCİLERİNE VE SEVENLERİNE GÖNDERDİĞİ MESAJI İLETİYORUM:…"Yaşayan ve rahmetli olmuş bütün öğretmenler adına hepinize çok teşekkür ederim. Hatırlanmak, hele böylesine hatırlanmak çok güzel..."

Zafer Kara Mürşit Akgül Hocam ellerinizden öperim Rabbim sağlıklı ömürler nasib etsin
Mürşit Akgül Zafer Kara Kara zafer nerelerdesin nasılsın..Güzel ömürler hepimizin olsun....
Zafer Kara Mürşit Akgül Hocam Balıkesir merkez de ikamet etmekteyim
Mürşit Akgül Kısmetse görüşürüz......
Zafer Kara Teşekkür ederim ellerinizden öperim hocam. İnşallah Balıkesir'de esnafım hocam işyerime beklerim
Mürşit Akgül Zafer Kara Hayırlı işlerin olsun.....
Zafer Kara Allah razı olsun hocam

Emel Kalınoğlu Benimde öğretmenim ayrıca rahmetli babamın arkadaşı ??
Aşina Akgül Emel, çok özür dileyerek hemen dahil ediyorum. Yaşlılığımı bağışla. ? Selamlar.
Emel Kalınoğlu Aşina Akgül estağfurullah arkadaşım
Emel Kalınoğlu Andımızı okumak için beni seçmişti ?ya işte ben naptın heyecandan başladım okumaya yarısını unuttum öylece kalakaldım başımdan kaynar sular döküldü işte ozamanı hiç unutamam benim okuyabildiğimi çok iyi bildiği için hiç kızmamıştı ama ben andımızın hepsini okudum. Nasıl mı? Karşımda duran öğrencilerin sayesinde hep beraber okuduk. Şimdi olsa alay konusu olurdum kesin. Eskiden höşgörü, anlayış, vefa vardı. Allah hepsinden razı olsun Saygılar
Aşina Akgül Sen anlatınca sanki o anı hatırladım. Daha çok küçüktük, dediğin gibi kalabalığın karşısına çıkınca heyecanlanıyorduk. Ama o günler, en güzel günlerimizdi.
Emel Kalınoğlu Aşina Akgül evet güzel günlerdi ?? sınıfımız sonra kalabalık olduğu için ikiye ayrılmıştı yarım dönem Elvane hocamla devam ettim

Hülya Polatkan 217 Hülya Olçum Polatkan buradayım.?‍♀️ Benim öğretmenim de Mehmet Aydoğan sevgiyle ellerinden öperim. Aşina çok güzel anlatım teşekkürler arkadaşım✨
Aşina Akgül Zorladım kendimi ama sonradan numaraların bazılarını hatırlayamadım, ekliyorum numaranı. Selamlar.

Ismail Parti 555 İsmail Parti de o sınıftaydı. Mehmet Aydodogan hocamın ellerinden öperim. Bütün sınıf arkadaşlarım a sevgiler??
Aşina Akgül Ismail, eyvah eyvah. Sadıcım seni nasıl unuttum? Anlaşıldı, yaşlılık emareleri ben de iyice arttı. Ekliyorum; selamlar.
Ismail Parti Aşina Akgül kardeşim benim olur o kadar ??

Eyüp Rıza Güzey Aşina kardeşim eline sağlık yaaa, ne güzel yazmışsın. Bu sayfada açan en renkli çiçeklerden birisin. Gerçi bu sayfa bir çiçek bahçesi gibi maaşallah... Başta anne ve baban olmak üzere sana eli değen tüm insanlara hürmetlerimi sunuyorum ben de... Çok sevgiler.
Aşina Akgül Eyüp Bey Ağabeyim; Güzel bakan, güzel görür. Güzel gören, güzel düşünür. Güzel düşünen, güzellikler sunar... Ben Anadolu ve Bigadiç toprağının insanlarını karşılıksız sevdim. Sevgilerimiz birbirimize akmalı ki, mutluluklarımız, hoşgörülerimiz, iletişimlerimiz, başarılarımız ve bu dünyada hizmetlerimiz daim olabilsin... Bu toplumda potansiyel fazlasıyla var; belki kullanmıyoruz, belki de kullandırmıyorlar! Sadece bu sayfada bile ne kadar müthiş cevher insanlarımız ve onların mükemmel eserleri var. İstenirse çok şeyler başarılabilir. İltifatınıza teşekkürlerimi sunarım. Esas taktir, hak eden tüm değerli dostlarımızın olsun. Saygılarla...

Hasan Zeybek Aşina Akgül teşekkür ederim eskilere götürdün beni ne güzel günlerdi mehmet aydoğan hocama allah sağlık mutluluk versin ellerinden öperim emeyi çoktur bizde..

Hatice Dinç Allah sağlıklı ömürler versin komşumuz abimiz bizim için çok değerli

Aşina Akgül Hülya; Bombayı patlatmışsın! ? Çok teşekkürler. Herkesi toplayalim. Sonra başkan seçelim. O yoklama alsın. ? ? ?
Hülya Polatkan Aşina Akgül arkadaşım ben seni başkanlığa aday gösteriyorum? 
Aşina Akgül Görevden kaçmam ama bu işe layık olanlar gençlerdir. Siz daha gençsiniz; ben yaşlandım artık

Ümmü Sarı Gönlüne sağlık, ne güzel anlatmışsın arkadaşım , eskilere gittik gülümsedik sayende Mehmet öğretmenim de ellerinden öper, sağlıklı ve huzurlu nice yıllar dilerim...

Dilek Işıkköylü Atay Ah arkadaşım öyle güzel o masum çocukluk anılara daldımki ..sevgiyle saygıla her zaman öğretmenimi çocuklarıma anlatırım..ellerinden öpüyorum ❤?rabbim hayırlı ömürler versin??

Ümmü Gider Ayılmaz Sene 1984 Almanya’dan geldim Türkiye de 4.sınıfta Cumhuriyet ilk okulunda başladım ilk öğretmenim, saygıyla ellerinden öpüyorum Mehmet Aydoğan öğretmenim

Rıdvan Akma Mehmet hocamıza sağlık versin

Ismail Parti Aşina Akgül şahsım adına hiç unutmadımki hatırlayayım?

Ibrahim Çakır Hocam selam olsun ellerinden öperim.

Mustafa Güngör Rabbim hayırlı sağlıklı uzun ömürler versin İnşaAllah

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz