Muzaffer Emiroğlu

Muzaffer Emiroğlu / Yılmaz Ergut / Bir zamanlar Bigadiç / Bilgi Peşinde / Bigadiç'te, 60 yaş üstü olup da; Muzaffer Emİroğlu ismini anımsamayan yoktur. Muzaffer Emiroğlu, toprak ağası bir babanın tek oğluydu. Bigadiç'in en zenginiydi. Babasının, Saray'ı vardı. Çocukluğumuzda, yıkılan sarayın taşlarında oynardık. Sarayın ambarı, Kırkağaç yolu girişinde halâ ayakta. Muzaffer Emiroğlu, Demokrat parti milletvekiliydi.

 Muzaffer Emiroğlu

Bigadiç'te, 60 yaş üstü olup da; Muzaffer Emİroğlu ismini anımsamayan yoktur.

Muzaffer Emiroğlu, toprak ağası bir babanın tek oğluydu. Bigadiç'in en zenginiydi. Babasının, Saray'ı vardı. 

Çocukluğumuzda, yıkılan sarayın taşlarında oynardık. Sarayın ambarı, Kırkağaç yolu girişinde halâ ayakta. Muzaffer Emiroğlu, Demokrat parti milletvekiliydi.
27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra, uzun süre Yassı Ada'da kalmıştı. 1966-67'lerde Bigadiç'te, 3 adet otomobil vardı. Biri Muzaffer Emiroğlu'na, diğerleri, Dişçi Hayrettin ve Doktor Haşan bey'e aitti. 

Hayatımda ilk bindiğim otomobil, Muzaffer Emiroğlunun otomobiliydi. Tarladan gelirken, otostop çekmiştik; o da,durup almıştı.

1967 yılında Bigadiç, çok kötü bir cinayete tanık olmuştu. Muzaffer Emiroğlu, eşi ve hizmetçisi, eşinin yeğeni tarafından, başlarına demir çubukla vurularak öldürülmüştü. Bütün ilçe, şok olmuştu. Korkudan uzun süre, o evin önünden geçemedik. O bina, daha sonra 'Akşam Kız Sanat Okulu' oldu. (Eyüp Rıza Güzey Notu: Daha sonra "Akşam Kız Sanat Okulu da yıkılarak yerine 4-5 katlı bir bina yapıldı ve bu binada eğitime yönelik çeşitli devlet kurumları bulunuyor şimdi)

Muzaffer Emiroğlu'nun babası, çok zenginmiş. Sanıyorum, Çağış'ta da bir evi varmış. Atatürk Balıkesir'i ziyâret ettiğinde, kendisinin konaklayabileceği bir otel yokmuş. Zamanın en zengini ve en güzel eve sahip olan kişisi, Muzaffer Emiroğlu'nun babasıymış  Atatürk, onun evinde konaklamış. Sofradaki, çatal-kaşık takımları som altındanmış. Atatürk bile, duruma çok şaşırmış. Muzaffer Emiroğlu'nun, çoluğu çocuğu olmadığı için; devasa araziler, Bandırma'daki akrabalarına kalmış.

Yunus Emre'in dediği gibi;
- Mal sahibi, mülk sahibi,
- Hani bunun ilk sahibi,
- Mal da yalan, mülk de yalan,
- Var biraz da, sen oyalan.

Yazan: Dr. Yılmaz Ergut

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz