İlginç bilgiler

İlginç bilgiler / Dr. Yılmaz Ergut / Bigadiç / Bilgi Peşinde / Hafta sonu Bigadiç'e gittim. Sokağa çıkma yasağı olduğu için, evde oturup babamın ürettiği Chandler cevizleri içledik. Tıpkı çocukluğumda olduğu gibi, bana çok güzel hikayeler anlattı:

İlginç bilgiler...

Hafta sonu Bigadiç'e gittim. Sokağa çıkma yasağı olduğu için, evde oturup babamın ürettiği Chandler cevizleri içledik. Tıpkı çocukluğumda olduğu gibi, bana çok güzel hikayeler anlattı:

Bigadiç'e yaklaşık 30 km uzaklıkta, hepimizin severek içtiği yayla suyunun olduğu bölgede, dedemin bir çiftliği varmış. Bütün tarlaları, o suyla sularlarmış. Yazın en sıcak olduğu donemde, değirmen çevirecek kadar su olurmuş.
Ben çocukluğumda, 7 yaşındayken bir kez görmüştüm. Su, bir kayanın dibinden kaynıyordu. Bölgenin adı, 'Çalıca' idi. Kargın ve Adalı köylerine yakındı. Şimdi o bölgeye, Adalı barajı inşa ediliyor. Babamlar, 4 erkek ve bir kız kardeşmiş. Erkekler, askere gidene kadar, sırayla çiftlikte kalırlarmış. Sonra, dedem ve babaannem ölünce, oralar terk edilmiş.

Babam, çocuklukta oralarda yaşadıklarını anlattı. Şehirde büyüyenlerin, kitaplarda bulamayacakları, ilginç bilgiler öğrendim: Örneğin; 

Kurtlar
Eğer bir Kurt, bir sürüye saldırırsa, bir tanesini yiyip gitmezmiş. Bütün sürüyü boğarmış. Bu haliyle, gözü dönmüş bir kapitaliste benziyor. Oysa Ayı, farklı bir hayvanmış. Bir sürüye saldırırsa, bir tanesini yer, diğerlerine zarar vermezmiş. Yavruları onun için çok önemliymiş. Gereğinde,onlar için canını feda edermiş. onları bırakıp kaçmazmış. Hem et, hem de meyve ile beslemirmiş. Kurtlar, en çok Eşek etini severlermiş. Bir koyun sürüsü olsa ve sürüde bir eşek olsa, Kurt koyunlara hiç dokunmaz ve eşeği yermiş. Kurtlar, normalde insanlara saldırmazmış. Ama aç kalırlarsa, köpeklere ve insanlara da saldırırlarmış. 

Tilkiler
Tilkiyi hepimiz kurnaz bir hayvan olarak biliriz. Fakat bu biraz da, hikayelerin kendisine verdiği bir sıfatmış. Tilkinin doğadaki diğer hayvanlardan farklı olan en önemli özelliği, sürekli ininde durmasıymış. Diğer hayvanlar gibi, ormanda fazla gezinmez, avlanır ve hemen inine çekilirmiş. O yuzden, antisosyal insanlara,'Tilki gibi ininden çikmiyor' denirmiş. Tilki, güneşli havalarda sabah güneş doğunca, ininin önüne çıkıp güneşlenirmiş. Bunu bilen avcılar da, sabah erkenden ava çıkıp ininin önünde onları avlarmış.

Domuzlar
Domuzlar, sadece bitki yerlermiş. Tavşanlar gibi onlar da, hep yokuş yukarı  kaçarlarmış. Sürü halinde gezerlermiş. En çok mısır, kabak ve fasulye severlermiş. Yaralı olmazsa, insana saldırmazlarmış. Kaçarken sağ-sol yapamazlarmış, dümdüz giderlermiş. 

Deliren keçi
Bir şey daha öğrendim. Hayvalar da insanlar gibi korkup delirebiliyorlarmiş. Amcam birgün, dedemin çiftliğinde kalırken, bir keçi çığlığı duymuş. Silahını alıp, hemen koşmuş. Bir tane kurt, bir keçiyi altına almış, tıpkı bir kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyormuş. Amcam, çok avcı biriymiş. Kurt, onu farketmemiş. Uzaktan tek kurşunla, kurtu başından vurmayı başarmış ve gidip keçiyi kurtarmış. Fakat zavallı hayvan, daha sonra korkudan  delirmiş. Sürekli çığlık atıyormuş. Diğer sürünün tersi yönde gidiyormuş. Garip davranışlar sergiliyormuş. Çareyi, keçiyi kesmekte bulmuşlar.

Keklik avı
Kuşlar arasında en akıllı hayvan ise kekliklermiş. Diğer kuşları tuzak kurarak yakalamak mümkünken, bu keklik için mümkün olmazmış. Keklikleri ancak bir hafta-on gün sürecek bir planla yakalamak mümkün oluyormuş. O da, şöyle oluyormuş: Önce bir çukur açılır, bir taş ve onu tutan ip bağlı bir sopa ile tuzak kurulurmuş. Siz eğer hemen o tuzağın önüne ve içine buğday serperseniz, keklik o tuzak yuvaya girmezmiş. Bunun için önce, uzak bir bölgeye buğday serpmek gerekirmiş. Her gün buğdaylar, tuzak yuvaya yakın olarak serpilir ve kekliğin güveni kazanılırmış. Bir hafta-on gün sonra, yemler yuvanın önüne ve içine serpilirmiş. Böylece keklik tuzak yuvaya girer ve yakalanırmış. Bu olay Amerikanın gariban ülkeleri tuzağa düşürme tekniğine çok benziyor.

Doğayı, pandemiden sonra, artık hepimiz çok seviyoruz. Doğadaki diğer canlıların davranış modellerini bilmenin de, kimseye zararı olmaz.

Dr.Yılmaz Ergut

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz