Köy Enstitüsü Anılarım

Yaşamını Köy Enstitüsünden edindikleri ile biçimlendiren değerli yazarımız Şefik Koman'ın anılarını keyifle izlemenizi dileriz. Sevgiler Eyüp Rıza Güzey Bilgi Peşinde

Değerli Bilgi Peşinde okurları

Yaşamını Köy Enstitüsünden edindikleri ile biçimlendiren değerli yazarımız Şefik Koman'ın anılarını keyifle izlemenizi dileriz.

Sevgilerimizle,

Eyüp Rıza Güzey

 

ŞEFİK KOMAN’ın Özgeçmişi:

Şefik Koman 1932 yılında Balıkesir’in Manyas ilçesi Çavuşköyü’nde doğdu. 

İlkokulu Manyas’ta bitirdi. Çok fakir bir ailenin çocuğu idi. Kahveci çıraklığı yaptı. 1947 yılında Savaştepe Köy Enstitüsü’ne giriş sınavını kazandı. Enstitüyü 1952 de bitirdi.

Siirt, Manyas, Dursunbey, Bandırma ve İstanbul’da ilkokul öğretmeni olarak görev yaptı. 1982 yılında İstanbul – Aksaray Oruçgazi İlkokulu öğretmenliğinden emekli oldu.

İlkokullar için “Ünite Şiirleri” adlı bir çocuk kitabı ile yetişkinler için yayınlanmış sosyal içerikli 'Başınızı Eğmeyin' adlı bir şiir kitabı daha vardır.

Büyük şehir İstanbul’un gürültüsüne dayanamayan Şefik Koman, 1989 yılında  ( 1966 – 1975 ) arası görev yaptığı Bandırma’ya göçtü. Büyük Levent mahallesine yerleşti. Canfeda ve Seda adında iki kızı olan Şefik Koman’ın iki kızından Barış, Burçin ve Semih adlarında üç torunu vardır.

Maalesef 27 Şubat 2020 tarihinde Bandırma'da vefat etti.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz