Kesin kayıt

Sevgili Şefik Koman 5 yıl geçireceği Savaştepe Köy Enstitüsüne kesin kaydını yaptırmıştı artık: " Ben ve aşağıda adları bulunan arkadaşlarım Enstitünün Eğitimbaşı’sı ( Müdür Yardımcısı) rahmetli Zeki Tunaboylu’ya çıkıp kaydolduk ve de 1-B şubesini oluşturduk. Okul numaram 280 idi. Ben artık enstitü kütüğüne girmiş, ana deftere yazılmış bir öğrenciydim. Sevgiler Eyüp Rıza Güzey Bilgi Peşinde

ENSTİTÜYE KESİN KAYIT

İlk Gün
O akşam yeni gelenleri, öğrenci görevliler ve hemşireler karşıladılar. Yemekhaneye götürüp karınlarını da doyurdular. O ana kucağı kadar sıcak ve güvenli bulduğumuz “ Köy Enstitüsü”nde bizlere ranzalarda sakız gibi çarşaf ve nevresimlerle yatak hazırladılar.

Bize kucak açan, bize sahip çıkan ağabeylerimiz ve hemşerilerimizle yatakhanede geç vakitlere kadar anlattık. Geç yatsak da sabahleyin capcanlı ve dipdiri olarak kalktık. Çünkü hava mis gibi reçine kokuyor ve beyinlere bol bol oksijen gönderiyordu.

Sabah dört kez çalan ve ortalığı çınlatan   “ Kalk” kampanasıyla uyandık. Kampanayı duyanlar kalktılar. Uyanamayanları da yatakhaneleri tek tek dolaşan nöbetçi öğretmen uyandırdı. Uyanan ağabeyler ihtiyaç gidermek için lavabolara koştular. Sabah temizliğini bitiren her öğrenci sabah kahvaltısına da yetişti. Ben de hemşeri ağabeylerimle kalktım, sabah temizliğinde onların yaptığı her şeyi ben de aynen yaptım. Yemekhanede bizim için de bir masa ayrılmıştı. Yeni gelenleri o masaya aldılar. Kahvaltıda çay ve zeytin vardı. Kahvaltısını yapanlar yemekhaneden çıkıyor, toplantı alanında toplanıyorlardı. Görevli ağabeyler bizi idareye götürmek üzere toplantı alanının bir kenarında beklettiler. Alanda toplanan enstitü ailesinden kültür dersi olanlar dershanelere, sanat dersi olanlar atölyelere, tarım dersi olanlar da bahçelere ve çiftliğe gönderildiler. Enstitü bir arı kovanı gibiydi. Her can ve her öğrenci görev ve sorumluluğuna sağlam bilinç ve inançla koşuyordu. Ben ve benim gibi yeni gelenler görevli ağabeyler tarafından üzerlerimizdeki evrakları teslim etmek üzere idareye götürüldük. Her birimiz üzerimizdeki evrakları müdür yardımcısına vererek Enstitüye kesin kaydımızı yaptırdık.

Kesin Kayıt
Ben ve aşağıda adları bulunan arkadaşlarım Enstitünün Eğitimbaşı’sı  ( Müdür Yardımcısı) rahmetli Zeki Tunaboylu’ya çıkıp kaydolduk ve de 1-B şubesini oluşturduk. Okul numaram 280 idi. Ben artık enstitü kütüğüne girmiş, ana deftere yazılmış bir öğrenciydim.  Benden önce ve benden sonra kaydolan öteki birkaç arkadaşımın adı ve numaraları şöyleydi.


260 Ahmet AVCI ( Edremit),
261 Melekşan GÖRÜR (Çanakkale),
262 Neşet ŞALLI ( Çanakkale),
263 Mahir CÖMERT ( Çanakkale),
264 Ekrem BAŞARAN ( Çanakkale),
265 İbrahim DERELİ ( Kepsut),
266 Vahit ŞENOL(Çanakkale),
267 Yaşar TARAN ( Erdek),
268 Burhanettin RİKKAY( Çanakkale),
269 Hüseyin ASLAN ( Manyas),
270 Sabri DAMAR (Çan),
273 İdris ÇİFTÇİ (Bigadiç),
275 Remzi ŞİMŞEK (Susurluk),
276 Ayhan ŞENTÜRK (Sındırgı),
277 İsmail DİNÇ (Bigadiç),
278 Osman ÜNALAN (Bigadiç),
279 İsmail ÖZGÜÇ (Bigadiç),
280 Şefik KOMAN ( Manyas),
281 Hasan MENTEŞ (Manyas),
282 Recep ŞEN ( Susurluk),
283 Hüseyin ÇÖREKÇİ ( Edremit),
284 Saadettin SEZGİNER ( Manyas),
285 Asım AKDENİZ (Manyas),
286 Hamit KARTAL ( Çanakkale),
288 Mehmet KARACA,
289 Fahri ATEŞ ( Edremit),
290 Mustafa ALTAY ( Edremit).

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz