Bilgenin hediyesi

Bilgenin hediyesi / Gönen Güzey / Bence / Bilgi Peşinde / www.bilgipesinde.com / Vaktiyle Çin’de bir imparatorun oğlu olmuş. Ülkenin dört bir yanından saraya armağanlar getirmişler. Bir bilgenin armağanı da, sihirli bir makaraymış. Bu makara, her gün, bir defa dönüyor; ve üzerindeki iplik sağılıyormuş.

Bilgenin hediyesi makara

On beş - on altı  yaşlarındayken, radyoda bir hikaye dinlemiştim, onu hiç unutamam: 

Vaktiyle Çin’de bir imparatorun oğlu olmuş. Ülkenin dört bir yanından saraya armağanlar getirmişler. 
       
Bir bilgenin armağanı da, sihirli bir makaraymış. Bu makara, her gün, bir defa dönüyor; ve üzerindeki iplik sağılıyormuş. Sağılan ipliğin yeniden makaraya sarılması mümkün değilmiş. Çünkü iplik çocuğun ömrünü simgeliyormuş. Makarada iplik bittiği zaman, çocuğun ömrü de sona erecekmiş. İmparatorla  karısı,  makaranın  yavaş  yavaş  dönüşüne,  ipliğin  sağılışına hayretle tanık oluyorlarmış. 
        
Oğulları büyüyüp, on sekiz yaşına gelince, makarayı ona teslim etmişler.  Delikanlı  önce, olanları şaşırarak, biraz da eğlenerek seyretmiş. Sonra, zaman zaman hile yapmaya da başlamış. Beklediği, özlemini çektiği günlere çabucak kavuşmak istedikçe  gidip,  kendisi  makaranın  ipliğini  çeki  çekiveriyormuş.  Şu okul bir  bitse,  şu  kızla  bir  evlensem,  taht’a  bir  çıksam,  şu  kaleyi  de  alsak,  şu  savaşı  da  kazansak...  diye   ipliği  çekmiş,  durmuş. 
        
Bütün  bir  ömür  boyunca  yapması  gereken  her  şey  kısa  zamanda  gerçekleşmiş.  Çok  seviniyormuş.  “Oh !   Ne güzel,  her  istediğim  oldu.  Şimdi  sıra  yaşamaya   geldi”   demiş.   

Ama   bir   de  bakmış   ki,  makarada   iplik   kalmamış.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Sosyal Medya Sayfalarımız

Diğer Web Sitelerimiz