Bigadiç'te Sporun Tarihçesi

Bigadiç'te Sporun Tarihçesi / A.Kemal Terzioğlu / Bigadiç / Bilgi Peşinde / Bigadiç'te futbol, cumhuriyet döneminin ilk kaymakamı olan Ekrem Talat Avşaroğlu ile 1943'de kulüp kurma isteğiyle başlamış ve siyah-beyaz renkler ile kurulmuştur. Gençleri kahvehane yerine çay kenarına antremana götürmeye başlayıştır bu tarih. Gençler genellikle yazları terzi, berber, ayakkabıcı ve tabakhanelerde çıraklık yapar akşam üzerleri de antrenman yaparlarmış, gelmeyenler de zabıta kuvvetleri ile getirtilirmiş.

Sevgili Bigadiçliler ve Bigadiçliyim diyenler,
 
Ben A.Kemal Terzioğlu, çoğunuz belki beni büfeci olarak tanır, belki bazılarınız futbol oynadığım dönemden bilirler. 1964 Bigadiç doğumluyum ve  Balıkesir merkez kayıtlıyım.Babam M.Engin Terzioğlu 1962 senesin de Bigadiç'e çalışmak ve futbol oynamak amacı ile gelmiş olup 59 senedir  buradadır. Geldiğinden bu güne kadar Bigadiç ve futbolunun içindedir.  Bigadiç’te hocaların hocası olarak da bilinir ve futbol ile ilgilenen herkes onu tanır ve bilir.

Şimdi sizlere bilebildiğim kadarıyla Bigadiç futbolunun tarihini anlatmaya çalışacağım:
Bigadiç'te futbol, cumhuriyet döneminin ilk kaymakamı olan Ekrem Talat Avşaroğlu ile 1943'de kulüp kurma isteğiyle başlamış ve siyah-beyaz renkler ile kurulmuştur. Gençleri kahvehane yerine çay kenarına antremana götürmeye başlayıştır bu tarih. Gençler genellikle yazları terzi, berber, ayakkabıcı ve tabakhanelerde çıraklık yapar akşam üzerleri de antrenman yaparlarmış, gelmeyenler de zabıta kuvvetleri ile getirtilirmiş. Böyle başlamış futbol Bigadiç'te.

Kulübün ilk başkanı Ekrem Gürlen'dir. Daha sonra İsmail Uygun, A.Hayrettin Dereli, İsmail Ulubak, Hasan Çakmak, Hasan Pekdemir, Orhan  Ağaoğlu, Hail Dolgun ve Servet Ulubak başkanlık yapmışlardır. Teknik çalıştırıcı olarak M.Engin Terzioğlu, Ali Elmas, Çetin Erdil, İsmail Sefa Sayın, Hüsnü Dokur görev yapmışlardır. Ayrıca Bigadiç esnafından ve halkından bir çok insan destek vermişlerdir.
 
1970-71 sezonunda şampiyonluğu kılpayı kaçırmıştır ama sonraki sezonda hiçbir şeye ve kimseye güvenmeyip herkesi ve her şeyi yenerek 1971-72  sezonunda en çok gol atıp en az yiyerek şampiyon olmuşlardır.
     
Kulübe ilk tesis o şampiyonluktan sonra gelmiştir. Şu an hastahane olan alana  (ki tesis yapılana kadar orada oynanırdı maçlar!) futbol sahası, hakem ve 2 takımlara olmak üzere, 5 soyunma odalı tesis Kaymakam Erol Çakır ve Belediye Başkanı Haşan Pekdemir tarafından halkın da  desteği ile 1974 yılında kazandırılmıştır. Sonraki yıllarda spor tesisi tel örgü ve taş duvarlarla çevrilmiştir. 1991-92 sezonunda 1.Amatör küme şampiyonu olmuştur. 

Bu arada 1977 yılında Etibank işletme müdürü Ali Berberoğlu ve tesiste memur olarak çalışan Ali Yayla'nın gayretleri ile Etiborspor kurulmuştur. Günümüze kadar futbol, voleybol, basketbol, hentbol, masa tenisi ve güreş dallarında faaliyet göstermiş ve Bigadiç adını temsil etmiştir. Kulüp en parlak dönemini 1990-91, 92-93, 94-95 sezonlarında yaşamış, Balıkesir şampiyonu olmuş ve başarıyla Bigadiç'i temsil etmiştir.

Bigadiç'imizin daha güçlü ve daha iyi temsil edilmesi için Bigadiçspor ve Etiborspor'un birleştirilmesi kararı alınmış ve 1997 yılı  itibariyle birleşmiştir. Birleşmeden önce 2 takım arasında çekişme ve rekabet vardır, fakat oynadıkları ligler farklıdır. Buna rağmen birbirinden sporcuları aşırmak ve kendi bünyesine katmak için savaş vermektedir. Bu yüzden ve aşağıda belirttiğim şartlardan dolayı birleşme kararı alınmıştır.
       
a) Bigadiç ve yöresinde sporu en üst seviyelere taşımak ve tutmak, 
b) bölgemiz gençlerine spor ahlakını aşılamak, gelenek ve göreneklerimizi öğrenmek ve sporun bir yarışma olduğunu anlatmak, 
c) sevgi ve saygının, hoşgörünün sporda ve yaşantıda önemini vurgulamak, ahlaklı ve dürüst bir toplum yaratmak.

Bigadiç'imizi sportif faaliyetlerde herkese ve her tarafa duyurmak, geniş bir tabana yaymak için her iki kulüp Mavi-Lacivert renklerle ETİBANK BİGADİÇ SPOR isminde birleşmişlerdir. Fakat bu birleşme  istenildiği gibi bir birleşmeyi getirmemiş olup bir şekilde Bigadiç'in futbola küsme sebebi olmuştur bir nevi. Ama Etibor'da idareci olanlar, gençlerden önce başarıyı düşünüp transfer yaparak yabancılaşmaya neden olmuşlar ve  gençlerin önünü kesmişlerdir. Tabii ki isteyerek olmaya bilir ama yine de ilk baslarda bunlar yaşanmıştır.. Daha sonrasında gençler belirli bir süre futbola küsmüşlerdir. Bigadiç olarak spor gerilemeye başlamıştır. 

Ancak Bigadiç'in ileri gelenleri ve sporu sevenler bu işin böyle gitmemesi gerektiğini düşünenler gençlerin tekrardan spora kazandırılmasını sağlamak adına 2010 yılında Bigadiç Belediyesi olarak tekrardan gençlerimize spor ahlakı ve mücadele gücünü ve hırsını kazandırmak adına Belediye Başkanı öncülüğünde H.Avni Köprücüoğlu, Demire! Şık (rahmetli), Hüseyin Buluç, Kamil Taskın, Ali Özbek, Yakup Eygören, Mehmet Demir, Durmuş Baycur, Yüksel Köprücüoğlu, İbrahim Yılmaz, Ersin Binay'ın destekleri ile tekrar kuruldu. Kuruluş amacı olarak yine gençlerin spor yapmaları öncelikli idi ancak zamanlar geçince başarı ve ötesi insanlar üstünde baskın çıkınca yine gençler 2'ci plana atılarak transferler gelmeye gençlerin önü kesilip spordan uzaklaşmaya başladılar. 

Lâkin pandemi araya girince de ne futbol kaldı ne de spor. Şimdi herkes kendi havasında ve kendi sporunda. Kimsenin bir şey yapabildiği yok. Bu hastalık geçip de tekrar spor yapılmaya başlandığın da Bigadiç ile ilgili spor açısından gerçekleri de göreceğiz.

Bu arada belirtmek isterim ki güzel şeyler de oluyor. 210'da kurulan Belediye Spor BAL (Bölgesel Amatör Ligi) da mücadele ediyor ve Bigadiçspor olarak bir de minikleri yetiştiren alt yapı kulübümüz var. 7 ila 13 yaş grubu arasında ve iyi sporcular çıkacak diye düşünüyorum. 

Pandemiye kadar Bigadiç'imizde Spor adına yaşananlar bu şekilde. Ancak sonrası ne olur bilinmez.

Bigadiç ve futbol üzerine benim bilebildiklerim bunlar. Tabii ki eksiklerim olabilir. Bilenler tamamlasın lütfen...

Saygılarımla,

Ahmet Kemal TERZİOĞLU

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz