Bir ayı hikayesi

Kerim dedem ve bir ayı hikayesi / Yılmaz Ergut / Bigadiç / Rahmetli Kerim Dedem, çok avcı biriymiş. Biz çocukken, televizyon ve bilgisayar olmadığı için, hep dedemin av hikayelerini ve babamın birbirinden güzel masallarıyla büyüdük. Rahmetli Dedem, av hikayeleri anlatmayı pek severdi.

Kerim dedem ve bir ayı hikayesi

Rahmetli Kerim Dedem, çok avcı biriymiş. Biz çocukken, televizyon ve bilgisayar olmadığı için, hep dedemin avcı hikayelerini ve babamın birbirinden güzel masallarını dinleyerek büyüdük.

Rahmetli Dedem, av hikayeleri anlatmayı pek severdi. Bir gün bizim Fethibey Mahallesinin muezzini Şakir Hoca; avcılığına atfen, 'Kerim dayı, sen ölürken çok çarşaf yolarsın' demiş. O yüzden, ölmekten pek korkardı.

Avcı hikayelerinde, çok yalan olur diye bilinir; fakat değişik kişilere doğrulattığım, acıklı ve gerçek bir av hikayesi anlatmak istiyorum. 

Ben, avcılığa karşı bir insanım. Hayvanları öldürmeyi cinayet olarak görüyorum. Anlattıklarım, yapılanları onayladiğım anlamına gelmiyor.

Dedem çok iyi tuzak kurup, ayı ve kurt yakalarmış. Tuzak uzmanıymış. Alaçam dağlarında, orman içinde, şu an babama ait olan bir tarla var. Dedem,1950'li yıllarda, orada kapanla bir ayı yakalamış. Babam söylüyor;
rahmetli, bütün hayvanları izinden tanırmış. O tarlada, ayı izi görmüş. Bir süre takip etmiş, ayı sürekli aynı patikadan gidip-geliyormuş. Tarla, köye 6 km uzaklıktaymış. Dedem, köyden güçlü bir ayı kapanı getirip, ayının geçtiği patikaya ustaca yerleştirmiş. 

Ayı, çok akıllı bir havanmış. Kolay kolay, tuzağa düşmezmiş. Bir kaç gün sonra, yakında tarlası olanlar, acı acı bir ayı çığlığı duyup, korkup kaçmışlar. Köye gidip, dedeme haber vermişler. Avcılar silahlarını alıp, tuzağın bulunduğu yere gitmişler. Zavallı hayvan, kapana düşmüş, acı acı bağırıyormuş. Ön ayağının birinden, kapana yakalanmış. Diğer ayağı ile bir çukur kazıp, içine saklanmaya çalışmış. 

Avcılar kendisine silahları doğrultunca, boşta kalan ayağını yüzüne götürüp, gözlerini kapatmış. Ve avcılar, ayıyı öldürmüş.

Ben bu hikayeyi duyunca, çok üzülmüş, gözümden yaşlar gelmişti.

Bütün hayvanların duyguları ve zekaları var. Yavruları da var. Insanlar, onlara zarar vermezse, onlar da insanlara zarar vermiyor.

Bu gezegen, sadece bize ait değil.

Lütfen avcılık yapanlar, bu alışkanlıklarından vazgeçsinler.

Dr Yılmaz Ergut

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz