Kadınların Siyasi Hakları

Kadınlarımız ve Siyasi Hakları / Bigadiç / Erhan Oktay / Kadın, yeryüzünün en önemli ve değerli bir maneviyatıdır. Kadın adeta yaşamın temel koşulu ve olmazsa olmazıdır, hayatın mihenk taşıdır. Kadın olmazsa yaşam olmaz, kadın olmazsa medeniyet ve uygarlık olmaz. Kadın, sadece Türk toplumunun ve ülkemizin değil, aynı zamanda yeryüzündeki tüm milletlerin ve medeniyetlerin en önemli temel taşıdır.

KADINLARIMIZ VE SİYASİ HAKLARI

Kadın, yeryüzünün en önemli ve değerli bir maneviyatıdır. Kadın adeta yaşamın temel koşulu ve olmazsa olmazıdır, hayatın mihenk taşıdır. Kadın olmazsa yaşam olmaz, kadın olmazsa medeniyet ve uygarlık olmaz. Kadın, sadece Türk toplumunun ve ülkemizin değil, aynı zamanda yeryüzündeki tüm milletlerin ve medeniyetlerin en önemli temel taşıdır. Tüm dünyada ve medeniyetlerde bu böyle olmuştur, böyle de olacaktır ve bu gerçek asla da değişmeyecektir.

Ancak dünyanın hiçbir ülkesinde kadına Türkiye Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK kadar değer veren, bu değeri de ilk kez kanunlaştıran bir devlet adamı olmamıştır. 5 Aralık 1934 tarihi; Türk kadını için çok büyük bir gündür ve Cumhuriyetimizin omuzlarında taşımış olduğu mermilerle, kurulmasında büyük pay sahibi olan, kurtuluş destanımızın yazılmasına imza atan, değerli ve yüce Türk kadınlarının siyasi haklarını aldıkları çok önemli ve anlamlı gündür, o gün aynı zamanda Türk kadınının dünyada tüm ülkeler arasında bir ilk olduğu gündür. 

ATATÜRK, sadece bununla kalmayıp her fırsatta ve her ortamda Türk Kadınına duyduğu güveni ve onun eşssiz değerini sarf etmiş olduğu güzel sözlerle dile getirip, Türk Kadınının değerini belirtmiştir. Bunlardan en önemlileri ise; “ Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.” Demek suretiyle kadınlarımızın önemine vurgu yapmıştır. Yine başka bir veciz sözünde ise; “ Kadının en büyük vazifesi analıktır! İlk terbiye verilen yerin ana kucağı olduğu düşünülürse, bu vazifenin ehemmiyeti layıkiyle anlaşılır.” Dünyadaki her şeyin kadının eseri olduğunu söylemiştir. Ülkemiz topraklarında kurulan ve halen üzerinde hür ve özgürce yaşamış olduğumuz Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasında Türk Kadınının büyük emekler olduğunu “ Dünyada hiç bir milletin kadını ben Anadolu Kadınından fazla çalıştım. Milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu Kadını kadar emek verdim diyemez! ” diye söylemek suretiyle gündeme getirmiştir.

Kadınlarımıza böylelikle seçme ve seçilme hakkı verilmiş bulunmaktadır. Bu kanuni haktan 1 yıl sonra ülkemizde yapılan Genel seçimlerde 18 kadın milletvekili Türkiye Büyük Millet Meclisine girmeye hak kazanarak, 2007 yılındaki seçimlere kadar tarihimizin en çok kadın milletvekili oranına sahip olan bir seçim dönemi yaşanmıştır. Türkiye’mize her fırsatta medeniyet dersi vermeye kalkan ülkeler kadının siyasi hakları yönünden ele alınıp değerlendirildiğinde, Fransa, İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Romanya, Yunanistan ve Bulgaristan, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Almanya bile Türk kadınından en az 15 yıl sonra ve Türkiye’yi örnek alarak, medeniyetin beşiği olarak kabul edilen ve pek çok ülkenin kanunlarını temel ve örnek alıp halen ülkesine uyarlayıp kullandığı İsviçre ise, 36 yıl sonra ülkesinin kadınlarına siyasi haklarını vermiş, kadınlarına seçme ve seçilme hakkını tanımıştır. 

Önemli başarı ve yeniliklere imza atan, kadına değer veren, kanunlaşan ve o günden bugüne gelen ve 86 yaşında olan “Kadınlarımızın Siyasi Hakları” sayesinde bugünkü güçlü toplum ve Güçlü Türkiye gerçeğine ulaşmış olmanın duygularıyla, tüm kadınlarımızın Siyasi Kişilik kazanmalarını sağlayan bu özel ve anlamlı günlerini tebrik eder, Türk Kadınının yeni ve nice başarılara imza atmalarını temenni ederim. 

Erhan Oktay

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz