Bayrak hikayesi

Yıl 1967-68 olmalı. Trabzon’da ilkokul öğrencisiyim. 23 Nisan müsameresi var. Bizim sınıfın da bir gösterisi olacak. O yaş için uzun sayılabilir bir piyes. Kahramanlıkla ilgili. Vatanı düşmanlardan kurtarıyoruz. Gürültü patırdı bitip kurtuluşa erince finalde bir uzun bir şiir okunuyor.

Hafif bir bayrak hikayesi

Yıl 1967-68 olmalı. Trabzon’da ilkokul öğrencisiyim. 23 Nisan müsameresi var. Bizim sınıfın da bir gösterisi olacak. O yaş için uzun sayılabilir bir piyes. Kahramanlıkla ilgili. Vatanı düşmanlardan kurtarıyoruz. Gürültü patırdı bitip kurtuluşa erince finalde bir uzun bir şiir okunuyor.

Öğretmenimiz bizi çalıştırmaya başladı. Roller dağıtılıyor. Benim aklımda finaldeki o uzun şiiri okumak hayali var. Provalara başladık. Öğretmenimiz bu rol için Yüksel diye bir arkadaşımızı seçti. Kulakları çınlasın. Yüksel sarışın, narin, sakin tabiatlı bir arkadaşımız. Fena kıskandım. İçime iyi atardım, attım gitti. Provalar başladı.

Öğretmenimiz sonuna kadar direndi. Görsel olarak en iyi seçimi yapmıştı. Sonuna kadar direnmeseydi zaten Yüksel’den sonraki seçenek de ben olmazdım. Zira sınıfta saçları kısa ve gözlüklü tek kız bendim. Ama öğretmen direndi, Yüksel direndi, o şiir bir türlü ezberlenemedi :) Sonucu hissettim ve hiç çaktırmadan beklemeye başladım.

Sonunda pes edildi. O kadar kısa bir süre kalmıştı ki müsamere gününe tüm diğer seçenekler bırakılarak görev mecburen bana verildi. Zaten sular seller gibi ezberlemiştim. Sevinçle eve gidip öğretmenin müsamere giysisi için annemi okula çağırdığını söyledim.

Annem ertesi gün okuldan biraz gergin bir şekilde geldi. Öğretmen epey çok miktarda beyaz ipek saten alınmasını istemişti. Finalde bu satenlere sarınacak, bir Yunan ya da Roma Tanrıçası formunda çıkarak destanı okuyacaktım. Annemin derdi konseptin komik olmasıyla değil satenin ipek olması ve çok olmasıyla ilişkiliydi. Zira zaten geçit töreni giysisi için bir bütçe ayırmışlardı ve bu ekstra bütçelerini sarsacaktı. Üstelik ay sonuydu. Evde bütün hesap kitaplar gibi bu da açık seçik yapıldı. Herhangi bir şey istediğimde “paramız var mı” diye soran ben bu sefer hiç tınmadım. O satenlere sarınacak ve şiiri de aslanlar gibi okuyacaktım :)

İpek saten alımı yapıldı. Herhalde anneannemden filan borç alındı. Müsamere günü kolumun altında koca bir paket saten kumaşla okula gittim. Öğretmenin tembih ettiği üzere annem kısa saçlarımı bir de fıskiye yapmadı. Son prova yapılırken de o satenlere sarınarak gözlüklü ciddi bir tanrıça kıvamına ulaştım. Valla ben halimdem memnundum. Her şey yolundaydı ama son provaya okul müdürü girdi. İzledi ve kaşlarını çatarak “bayrak” nerede dedi. Öğretmenimizi derin bir suçluluk duygusu aldı. Etrafta bir sürü kağıt bayrak vardı, her yer bayraktı hatta. Müdür bayrağın benim beyaz satenlerin üstüne takılmasını istiyordu. Ancak kağıt bayrakların büyüklüğü müdürü tatmin etmedi. Üstüme kaç tane iğneledilerse fayda etmedi. Sahneye çıkmamıza az bir süre kala okulda büyük bayrak arandı. Bir tane vardı, o da törenlerde kullanılan kocaman bayraktı. Getirdiler, tozlu, yün gibi bir kumaştan yapılma ve boyumdan büyük bir bayrağı boynumdan aşağı iğnelediler. Değil beyaz satenler ben bile görünmez haldeydim. Üstelik saten üstü bayrak paketi içinde terden perişandım. Ama olsun. Hiç moralimi bozmadım.

Finalde annemin yüzünü unutamıyorum. Beni beyaz ipekler içinde görmeyi ne kadar hayal etmişti bilemiyorum, pek sanmıyorum. Ama harcadığı paraların görünmez hale gelmesine çok bozuldu ve aylarca söylendi. Bense o terin üstüne ertesi gün geçit töreninde telef olarak sıkı bir hastalandım. Satenler mecburen yıkandı ama sonra ne yapıldı hatırlamıyorum.

Böyle.

Not 1 : Yazıyı geçen hafta yazdım. Bayraklı gündemde çok hafif kaçacağı için paylaşmaya çekindim. Bugün içimden geldi.
Not 2 : Zamanında bir resim çekilmemiş tabi. Ama o yıla dair Trabzon’da çekilmiş şu fotoğrafı buldum. Gözlükleri çıkartmış bizimkiler. Bir pozcu durumlar var.

hehe

Rıza Güzey'in notu: 
Sevgili Nazan Tuğbay'ın kendi sitesine ve diğer yazılarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
https://kendimeaitbiroda.wordpress.com/

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Sosyal Medya Sayfalarımız

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Diğer Web Sitelerimiz