Bigadiç Köy İsimleri 2

Bigadiç Köy İsimleri 2 / Oğuz Şenol / Köşe Başı / Bigadiç / İlk gün 15 köyümüzün isimlerinin nereden kaynaklandığını yazmıştık. Bugün de, isimlerin araştırma sonuçlarını iletmeye devam ediyorum.

BİGADİÇ KÖYLERİNİN İSİMLERİ NEREDEN GELİYOR-2
                                                                          OĞUZ ŞENOL

İlk gün 15 köyümüzün isimlerinin nereden kaynaklandığını yazmıştık. Bugün de, isimlerin araştırma sonuçlarını iletmeye devam ediyorum.

ÇEKİRDEKLİ :
Çok yıllar öncesinden Yaylaköy ve Dereköy isimli köylerden kalkıp gelen bu köyün kurucuları; yörede çok güzel çekirdekli üzüm yetiştirildiği için köyün ismini “Çekirdekli” koymuşlar ve bu isim günümüze kadar gelmiştir.

ÇERİBAŞI :
Çeribaşı köyünün 1780/85 yıllarında eski bir Çeribaşı Ağası tarafından kurulduğu rivayet olunmaktadır. Bu nedenle köyün ismi “Çeribaşı” olarak kalmıştır. Bu Çeribaşı ağasının mezarı şu anda da köyde bulunmaktadır. Üzerindeki Osmanlıca yazılı mezar taşları da bunun kanıtı olarak gösteriliyor.

ÇİFTLİK :
1960 yılında köy statüsüne ulaşan Çiftlik köyü, Bigadiç’in en yeni kurulan köyüdür. Yeşildere köyünden Mehmet Hoş ve Ramazan Yıldırım isimli şahıslar Çağış Bucağından bir çiftlik almışlar ve aileleriyle birlikte buraya yerleşmişler. Zamanla nüfusun artması sonucu muhtarlık oluşmuş ve kuruluşu bir çiftlikten kaynaklandığı için “Çiftlik” köyü olarak isim almıştır. Köyde halen Yıldırım ve Hoş dışında bir soy isimi yoktur.

ÇÖMLEKÇİ : 
Bu köyümüzün isminin nereden kaynaklandığı yolunda 2 rivayet günümüze kadar ulaşmıştır. Birincisi köyün ilk kurulduğu yıllarda köy halkının çömlekçilik yaparak geçimlerini sağladığı yolundadır. Diğeri ise benzer şekilde köyün kurucularının ilk geldikleri yerlerde çömlekçilik yaptıkları şeklindedir. Sonuç olarak bu köyümüzün ismi çömlekçilikten kaynaklanmış ve “Çömlekçi” ismini almıştır. Çok yıllar önce “Balıkesir-İzmir kervan yolu” nun Çömlekçi’den geçtiği bilinmektedir.

ÇATAK :
Önceleri bir çiftlik olan Çatak köyünün arazisi,1955 yılında Alan köyünden ayrılan 15-20 aile tarafından köy olarak kurulmuş  ve 3 yolun ayrım noktasında bulunduğu için “Çatak” ismi verilmiştir.

DAVUTLAR : 
Bekir ve İlyas isimli kardeşlerin üçüncüsü olan Davut tarafından kurulduğu bilinmektedir. Davut hayvancılığa çok meraklı olduğundan en yüksekteki yerleşim yerini tercih etmiştir. Köyün asıl çekirdeğini Kepsut’un “Gelenduras” yaylasından göç eden yörük aileleri oluşturmuştur. İlk kuruluş yıllarında tamamen ormanlarla kaplı olan bu köyümüzde “Davut” isminin çokluğu dikkat çeker.

DEDEBURNU :
1794 Yılında Hacı Nizam, Hacı Osman ve yakınları tarafından kurulduğu bilinen bu köyümüz önceleri Sındırgı’ya bağlıydı ve incir ağaçlarının çokluğu nedeniyle “İncirli” olarak anılmaktaydı. Daha sonra Bigadiç’e bağlanan bu köyümüz yerleşim alanının burun gibi çıkıntılı olması ve köyde bir yatır bulunması nedeniyle “Dedeburnu” ismini almıştır. (Bu köyümüz yakın zamanda Balıkesir/Altıeylül ilçesine bağlanmıştır)

DEDEÇINAR :
Kökeni yörük olan bu köyün kurucusu göçer aileler, Bursa Valisi Ahmet Vefik Paşa’nın yönlendirmesi ile şimdiki yerlerine yerleşmişlerdir. İlk ismi köyün alt kısmındaki vadide bulunan çok sayıda kavak ağacı nedeniyle “Kavakdere” olarak anılmış, ancak bu isim aynı isimdeki başka köylerle karıştığı için değiştirilmiş ve sonrasında köyün alt yanındaki asırlık çınar ağacı nedeniyle “Dedeçınar” ismini almıştır.

DEĞİRMENLİ :
Çok eski uygarlıkların konakladığı, Hisarköy ile birlikte Bigadiç’in en eski köyüdür. İlk ismi “Persi” olan bu köyümüzün bu ismini yörede yaşadığı bilinen Perslerden aldığı varsayılıyor. Daha sonra köyde su ile çalışan değirmenlerin çokluğu nedeniyle “Değirmenli” ismini almıştır. Bu köyümüzde tarihi “Kese kayalar” bulunmakta ve sık sık tarihi kalıntılara rastlanmaktadır.

DİKKONAK :
Hacı Geyikçi Ali ve Kara Hacı lakapları ile anılan iki yörük obasının 1877 yılında yerleşik düzene geçişleri ve köyün tepesine büyük bir ev yapılması ile köy kurulmuştur. Böylece tepedeki büyük ev nedeniyle “Dikkonak” ismi günümüze ulaşmıştır.

DOĞANÇAM :
18.Yüzyılın sonlarında bir yörük obası tarafından “Değirmenönü” denilen mevkide kurulmuştur. Daha sonra bu obadan Kara Mehmet ismli şahsın “Kayaönü” denilen mevkiye geçmesi ile, köy şimdiki yerleşim yerine taşınmıştır. Eski ismi “Alabarda” dır. Bu isim köyde çok miktarda yetişen Alabada isimli ottan kaynaklanmaktadır. Daha sonra köyün çevresine çok sayıda çam ağacı dikilmiş ve köyün ismi “Çamın doğuşu” anlamına gelen “Doğan Çam” olarak anılmaya başlamıştır.

DURASALAR :
Köyün isminin nereden kaynaklandığı yolunda değişik rivayetler vardır. 350 Yıllık geçmişe sahip olan bu köyün Türk boylarından birisi olan “Asıllılar” tarafından kurulduğu söylenmektedir. Göçer olan bu obanın bir kısmı yerleşik düzene geçmek istemiş ve “Duranasıllı” ismini almışlar. Zaman içinde bu sözcük “Durasalar” a dönüşmüş. Bir diğer rivayete göre ise; Buraya yerleşmek isteyen bu Türk obasının bazı fertleri isyan ederek, göçerliğe devam etmek istemişler. Oba beyi bu isyancılara hitaben “Durun-Asıllılar” diye bağırmış ve bu günümüze “Durasalar” olarak ulaşmış.

ELYAPAN :
Köy halkı önceleri göçebe hayatı yaşarken, Bursa Valisi Ahmet Vefik Paşa’nın huzuruna çıkarak, yerleşik düzene geçmek istediklerini söylemişler. Vefik Paşa şimdiki köy yerini göstererek “Gidin orada bir İl Yapın” demiş. İl Yapın deyimi zamanla Elyapan’a dönüşmüş ve köyün adı “Elyapan” olmuş. Diğer bir rivayete göre ise köyde kırık/çıkık işlerini beceren çok kişi olduğu için “Elyapan” ismi verildiği söylenir.

EMİRLER :
Bu köyün 1800’lü yılların başlarında Kütahya yöresinden gelen “Emir Dede” isimli bir şahıs tarafından kurulduğu söylenir. Şimdiki yerleşim yerinin 1.5 km.güneybatısında köyün kurulduğu ve daha sonraları yeni yerine taşındığı bilinmektedir. Kurucusu nedeniyle ismi “Emirler” olarak günümüze ulaşmıştır.

ESENLİ :
Karesi Beyliği zamanında gönüllü asker toplanırken, bu köyümüzden karayağız bir delikanlı, kumandanın atının önüne çıkarak “kazık” gibi dikilmiş ve gönüllü olduğunu söylemiştir. Esenli’nin kurucuları daha sonra “Karakazık” lakabı verilen bu delikanlının ailesidir. Köyde halen Karakazık soyadını taşıyanlar vardır. Bu hareket komutanın çok hoşuna gitmiş ve o zamanlar vakıf arazisi olan yerleri vererek köy kurmalarını istemiş. O nedenle köyün ilk ismi “Vakıf” tır. Daha sonra Bulgaristan’dan gelen göçmen ailelerin yerleşmesiyle köy büyümüş ve Vakıf kelimesi daha sonraları “Ukuf” ve “Okuf” olarak anılmıştır. Yakın zamanda da (60’lı yıllarda) köyün coğrafi yerinin yüksek, ağaçlık ve esintili olası nedeniyle ismi “Esenli” olarak değiştirilmiştir.

NOT : Bir sonraki yazımızda Bigadiç’in köy isimlerinin nereden kaynaklandığını anlatmaya devam edeceğiz.

 

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz