Sünnet ve Asker Uğurlama

Sünnet Düğünü ve Asker Uğurlama gelenekleri / Oğuz Şenol Köşe Başı / Bigadiç / Bilgi Peşinde / Bugün sizlere güzel Bigadiç’in Sünnet düğünü ve Asker uğurlama geleneklerinden kısaca söz etmek isterim.

SÜNNET DÜĞÜNÜ VE ASKER UĞURLAMA
                                    OĞUZ ŞENOL

Bugün sizlere güzel Bigadiç’in Sünnet düğünü ve Asker uğurlama geleneklerinden kısaca söz etmek isterim.

SÜNNET DÜĞÜNÜ :
Öncesinde bir gün belirlenir ve sünnet sahibi yakın akraba ve dostlarına “Düğünselik” denilen elbiselik kumaşlar alır. Bir hafta önceden “Düğün okuntusu” yapılır. 

Sünnetin 3-4 gün öncesinde sünnet çocuğunun karyolası çok yakın akrabaların katılımı ile hazırlanır.  Karyolanın tavanına ya halı, ya da Bindallıdan yapılmış özel “Karyola tepeliği” konulur. Üç yan duvarada halılar asılır. Dört yanındaki direk görevini yapan iplere yemeniler sarılır. Kreplerle çeşitli süsler yapılır. 

Genellikle Cumartesi günü hayvan kesimi, pirinç ayıklama, hoşaf yapma gibi uğraşlarla geçirilir. Akşama tefçi gelir ve gelinler gelinliklerini giyerek “Kına gecesi” ne katılırlar. Erkekler ise düğün sahibinin başka bir yerde verdiği içkili ziyafete giderler.  Eğlence geç saatlere kadar sürer. Anne sünnet çocuğu ile oynar. Çocuğa yeni pijamaları giydirilir ve kına yakılır.                                            

Pazar sabahı mevlit ve yemek olur. Bigadiç’te geleneksel sünnet yemeği “Çorba, Kapama (Tirit), Nohutlu pilav, hoşaf ve irmik helavası”ndan oluşur.                                                                               

Daha eski dönemlerde süslenmiş atla dolaştırılan sünnet çocukları, bir süre sonra jip ve taksi gibi araçlarla gezdirilmeye başlandı. Çocuğun atının yanısıra, birçok çocuk da atlarla birlikte bu gezintiye katılırlardı.                                                                                               

At gezisi bittikten sonra sünnet geleneğinin en önemli aşamalarından birisine gelinir. Çocuk attan inmeden önce, evin büyüğü sünnet çocuğuna parasal değeri büyük olan (Ev, tarla, dükkan gibi) bir mal bağışı yapar. Bu Bigadiç geleneğinde “Erkek çocuklara” tanınan bir ayrıcalıktır. Çocuk attan inerek davetlilerin tek tek ellerini öper. Onlar da sünnet çocuğuna para takarlar.

Bu aşamadan sonra çocuk sünnet edilir. (Genellikle birçok ilimizde olan “Kirvelik” geleneği Bigadiç’te yoktur.)                                              

Erkekler yemek yedikten sonra dağılırlar. Öğleden sonra ise kadınlar gelirler ve özellikle ev eşyasından oluşan hediyeler getirirler. Tef eşliğinde kadınlar oynarlar. Akşam ise oynama sırası genç kızlara gelir.                                                                                                 
Eğer sünnet olan çocuk 1 tane ise, sünnetle birlikte bir ” horoz” kesilir ve havluya sarılarak sünnetçiye verilir. Yine sünnet sırasında mendillere sarılan bozuk paralar kapı önünde bekleyen çocuklara dağıtılır.

ASKER UĞURLAMA :
Gençler askere gitmeden 1 hafta önce bir Türk Bayrağı ve evlerin üst katlarına ulaşacak bir uzun sırıkla davul/zurna eşliğinde sokak aralarında yöresel oyunlar oynarlar. Bu oyunlar akraba evlerinin önünde daha sıklıkla yapılır.                                               

Ev sahipleri bu uzun sırıklara genellikle “Havlu, fanila (göynek), yemeni, kumaş, dokuma peşkir” gibi şeyler asarlar. Nadiren de para verilir. Üç gün (Pazartesi, Salı, Çarşamba) genellikle böyle ev ziyaretleri şeklinde geçer. 

Çarşamba akşamı ise belediyenin önünde “Oturama” denilen eğlence başlar. Asker adayı gençler davul/zurna eşliğinde oynarken, çevredekiler onları izlerler.                                 

Perşembe günleri akraba ziyaretlerinden elde edilen eşyalar Pazar yerinde (Eskiden Bigadiç’in pazarı Pazar günleri kurulurdu) satılarak, elde edilen para asker adayları arasında eşit şekilde paylaşılır.

Yakın akrabalar ve komşular gençleri askere gitme öncesinde yemeğe alırlar.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz